„Kampaně jsou striktně oddělené, v roli celoevropského lídra ACRE vystupuji za naše členy, nikoli za svou mateřskou stranu,“ uvedl dnes Zahradil při představení svých aktivit v rámci předvolebního turné i svého hesla Retune the EU čili Vylaďme EU.

Salviniho šachy

ACRE má momentálně 77 europoslanců a Zahradil věří, že k podobného, ba lepšího výsledku, by uskupení mohlo dosáhnout i po květnových volbách. „Slibně se vyvíjí podpora nizozemského Fóra pro demokracii nebo italských Bratrů Itálie,“ míní Zahradil.

close Kandidátka ANO pro eurovolby - Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Pochopitelně nejvíc sází na zisk polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost či britských konzervativců, kteří minimálně na pět měsíců posílí řady ACRE. Otevřená vrátka nechává Zahradil též pro Salviniho Ligu Severu.

„V minulosti učinil směrem k naší frakci několik vstřícných kroků, teď se tváří, že vytvoří vlastní skupinu spolu s Marine Le Penovou, ale zatím jsem nic konkrétního nezaznamenal. Pokud bude mít Matteo Salvini po volbách zájem o členství v ACRE, budeme o jeho přijetí tajně hlasovat podle regulí Pražské deklarace, kterou jsme přijali před deseti lety,“ uvedl spitzenkandidát.

Zahradil má spíš za nepravděpodobné, že by se stal příštím šéfem Evropské komise, tím ale podle něj nemusejí být ani spizenkandidáti nejsilnějších frakcí, lidovec Manfred Weber či socialista Frans Timmermans. „Klíčové slovo bude mít Evropská rada, kde sedí šéfové členských států, ale důležité bude i stanovisko Evropského parlamentu, kde právě lidovci a socialisté poprvé zřejmě ztratí většinu. To může být pro ACRE zajímavá příležitost,“ míní Zahradil.

Neposilovat na Frontex

Pro Deník uvedl, že ACRE má šest programových pilířů, které se odvíjejí od snahy vrátit co nejvíce rozhodovacích pravomocí národním parlamentům a neprohlubovat evropskou integraci. Projevuje se to například nesouhlasem s představou předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který by chtěl zvýšit počet zaměstnanců pobřežní a pohraniční stráže Frontex o 10 tisíc.

„My vidíme jako daleko účinnější podpořit policejní a vojenskou ochranu hranic v dotčených členských státech, například v Bulharsku a Itálii,“ řekl Zahradil. Zároveň připomněl, že roční rozpočet Frontexu činí 80 milionů eur, což je polovina nákladů na cesty europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem, kde je sídlo EP. „Rozhodně jsme pro zrušení jedné z těchto destinací,“ sdělil Deníku Zahradil.