Lídry Evropské unie čekal v pátek vrchol dvoudenního summitu v Bruselu. Páteční den však nebyl tak náročný jako čtvrtek, kdy se do noci intenzivně debatovalo o návrzích britské premiérky Theresy Mayové. K dohodě o brexitu se však vrátili.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a předseda Evropské rady Donald Tusk
Sankce vůči Rusku pokračují, shodli se na summitu lídři EU. Proberou i brexit

Vrcholní představitelé ujistili, že jsou připraveni britské premiérce pomoci s ratifikací smlouvy o odchodu Británie z Evropské unie. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk však zároveň chladně reagoval na prohlášení Mayové, že v příštích dnech začnou jednání o dalších zárukách z evropské strany ohledně irské pojistky. Uvedl, že nemá mandát zahajovat nějaká další jednání.

Mayová žádá záruky

Mayová ve snaze získat pro dohodu o britském odchodu dostatečnou podporu v britské Dolní sněmovně žádá od unijních partnerů dodatečné záruky. Dnes vyjádřila naději, že je to i nadále možné, přestože představitelé EU jakékoliv další záruky vylučují. 

Český premiér Andrej Babiš (ANO) pro Českou televizi řekl, že se lídři EU shodli na tom, že nejsou ochotni poskytnout Londýnu žádné nové právní záruky ohledně irské pojistky v dohodě o brexitu. „Paní premiérka by ráda měla nějaké záruky nových vztahů, hlavně se jedná o tu hranici, to ale prakticky není možné právně nějak řešit, nikdo nechce znovu otvírat tu dohodu a znovu o tom jednat,“ řekl předseda české vlády.

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Řecko požaduje dočasné přerozdělování migrantů. Návrh vyvolal na summitu diskuzi

Na summitu v Bruselu Mayová také zdůraznila, že obě strany čeká hodně práce, ale jednání je možné. „Práce ještě zbývá a v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament,“ uvedla. Přiznala také, že vedla velmi "náročnou" diskuzi s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Ten se totiž vyjádřil v tom smyslu, že se Británie vyjadřuje "mlhavě a nepřesně." 

V noci na dnešek sedmadvacet šéfů států a vlád zdůraznilo, že irská pojistka by ideálně vůbec nikdy neměla naskočit, a pokud se tak stane, půjde jen o krátkodobé dočasné řešení. "Pojistka je myšlena jen jako krátkodobá, ne třeba pro příští desetiletí. Myslím, že bylo třeba to ze strany EU říci jednoznačně, aby nám Británie v tomto mohla věřit," podotkl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož zemi končí předsednictví v EU. Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že cílem pro 27 zemí EU je dojednání nového těsného partnerství s Brity, nikoliv aplikace irské pojistky.

Na navyšování pohraniční stráže se neshodli

Na navyšování počtu příslušníků evropské pohraniční a pobřežní stráže se lídři EU neshodli, stejně jako na reformě azylového systému. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker po summitu zalitoval, že se komisi nepodařilo přesvědčit členské státy, aby z celkem sedmi legislativních návrhů souvisejících s migrací rychleji přijaly pět techničtějších norem, u nichž mezi nimi nepanují spory. Takový postup však s poukazem na vzájemnou provázanost právních textů odmítá mezi jinými i Česká republika.

Evropská unie
V Bruselu začíná summit EU. Řešit bude brexit i prodloužení sankcí proti Rusku

Evropští lídři se dnes shodli na tom, že budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci sblížit země se společnou měnou. "Bude to část evropského rozpočtu," potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová.

Jasno je také o podobě fungování budoucího mechanismu společného fiskálního jištění unijního Jednotného fondu pro řešení bankovních rizik (SRF) a o reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Podle Tuska by reforma měla zajistit, že nástroj bude moci lépe fungovat při prevenci krizí a při pomoci s udržováním rozumné výše dluhů.

Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Mayová získala důvěru, dál povede konzervativce i vládu