Jména jsou součástí "balíčku", v němž je podle diplomatů také končící belgický premiér Charles Michel jako nástupce Donalda Tuska v čele Evropské rady, bulharský socialistický europoslanec Sergej Stanišev jako předseda nového složení europarlamentu a někdejší šéf europarlamentu Josep Borell ze Španělska jako nástupce Federiky Mogheriniové ve funkci šéfa unijní diplomacie. Diplomaté zároveň připomínají, že v jednáních může být tato sestava opět odmítnuta, či výrazně změněna.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na summitu EU
Hodiny jednání skončily bez výsledku. Summit EU bude pokračovat i v úterý

Formální začátek summitu byl dnes už podruhé odložen, nyní na 14:00 SELČ. Maraton jednání, který začal v neděli večer a pokračoval přes noc až do pondělního odpoledne, zatím k řešení nevedl.

Hlavním blokem bylo trvání socialistů na nástupu Franse Timmermanse do čela Evropské komise, což se nelíbilo nejen zemím Visegrádské skupiny (ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko), ale i řadě premiérů z Evropské lidové strany (EPP). Ta totiž vyhrála v květnu eurovolby a podle politiků nebyl důvod předávat klíčovou funkci šéfa komise druhým socialistům.  

Nynější varianta s von der Leyenovou v čele komise a Staniševem ve vedení europarlamentu by mimo hru nechala vedoucí kandidáty obou největších frakcí, tedy nejen Timmermanse, ale i hlavního kandidáta EPP Manfreda Webera z Německa.

Jednání kvůli Timmermansovi zablokované

Jednání mimořádného summitu zůstává zablokované především kvůli plánu, který by do čela Evropské komise dostal nizozemského socialistu Franse Timmermanse. Plán v neděli večer a v pondělí na mimořádném a mimořádně dlouhém summitu narazil na odpor nejen Česka a dalších zemí visegrádské skupiny (V4, ČR, Polska, Slovenska a Maďarska), ale také Itálie a dalších zemí.

Důležitější než názor V4 dnes bude postoj části premiérů hlásících se k Evropské lidové straně (EPP), kteří zatím míní, že právě EPP má na vedení komise větší nárok než zástupce socialistické frakce. Podle několika diplomatů dnes jako možná nová varianta do čela EK od lidovců zaznělo jméno německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové. Proti té by země V4 nic nenamítaly, ale návrh zřejmě úspěšný nebude.

Donald Tusk
Nový lídr Evropské komise? Tusk: Měl by jím být sociální demokrat

Členské státy EU totiž "otázka Timmermans" jasně dělila i dnes dopoledne. V pondělí po odchodu z neúspěšného a více než 18 hodin dlouhého jednání francouzský prezident Emmanuel Macron připomněl, že věc má dopad na image EU ve světě a na vnímání Evropské rady - tedy summitu - u občanů evropských zemí.

Trvající nesouhlas Visegrádu s prvním místopředsedou nynější komise při příchodu na summit razantně potvrdil český premiér Andrej Babiš. Timmermans podle něj nerozumí Střední Evropě, nemá ji rád, jeho postoj v migrační problematice je nepřijatelný a proto je pro Visegrád nepřijatelný i on.

Španělský premiér na Timmermansovi trvá

Významný zástupce socialistického tábora, španělský premiér Pedro Sánchez ale naopak potvrdil, že jeho frakce na Timmermansovi trvá. Není podle něj možné do čela komise odmítat někoho, kdo hájí evropské hodnoty a zájmy. Právě Timmermans se do značné míry stal tváří sporu mezi evropskými institucemi a Polskem a Maďarskem o kvalitu právního státu v těchto dvou zemích.

Babiš dnes při příchodu na jednání summitu zdůraznil, že premiéři zemí V4, kteří se hlásí k různým politickým rodinám, nehrají na summitu stranickou politiku. "Všichni ostatní bojují za zájmy svých politických frakcí a v tom je ten zásadní rozdíl," řekl. Podobně se prý už vymezil i na jednání liberální frakce, kam jeho Hnutí ANO v EU patří.

Výraznou část svého ranního vystoupení před médii Babiš věnoval opakování výhrad, které V4 má vůči Timmermansovi, hlavně v souvislosti s migrací. Nechápe prý, proč po desítky hodin nebyli ostatní premiéři - Francie, Španělska, Holandska a Německa - schopni pochopit, že prosazení nynějšího prvního místopředsedy Evropské komise jako jejího budoucího šéfa by vedlo jen "ještě k většímu rozdělení a názorovému rozdílu" v EU.

Český premiér zmínil několik lidí, kteří by podle něj na funkci předsedy komise stačili, z liberální frakce třeba nynější komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

Evropská unie a Česká republika - Ilustrační foto
EU čeká rozšíření o Balkán. Česko se může stát čistým plátcem

Nizozemský premiér Mark Rutte, který je stejně jako Babiš součástí evropské liberální frakce, při příchodu v souvislosti s Babišem podotkl, že "různí kolegové mají různé názory na různé kanditáty".

Podle německé kancléřky Angely Merkelové by měli dnes šéfové států a vlád k řešení personálního rébusu přistoupit "s novou kreativitou" a uvědomit si, že každý bude muset do jisté míry ustoupit. Začátek jednání byl odložen a už před ním začaly nejrůznější související dvoustranné a vícestranné schůzky a diskuse.

Hra o trůny

Summit se od neděle snaží vyřešit skládačku související v první řadě s obsazením funkce předsedy Evropské komise. Těsně před jednáním nového složení europarlamentu, který bude ve středu volit svého předsedu, je ale součástí dohod stále i toto křeslo. Pokud se dnes lídři zemí nedomluví, parlament svého nového šéfa zvolí ve středu stejně a celá "hra o trůny" tak změní dynamiku.

O předsedovi komise mohou teoreticky prezidenti a premiéři rozhodovat v hlasování takzvanou "posílenou kvalifikovanou většinou", řada z nich ale podobný postup odmítá a doufá v nalezení konsensuální shody. Takový vývoj by si přál například italský premiér Giuseppe Conte.

Boris Johnson.
Boj o premiérský post v Británii vrcholí. Favorit Johnson se utká s Huntem

Pokud by se hlasovalo, muselo by být pro aspoň 21 z 28 členských zemí, které zároveň představují nejméně 65 procent obyvatel unie. V pomyslném balíku je i nový předseda Evropské rady, tedy nástupce Donalda Tuska, pozice v čele unijní diplomacie po Federice Mogheriniové a také nový šéf Evropské centrální banky (ECB) po Mario Draghim.

Polský premiér Mateusz Morawiecki připomněl, že při řešení skládačky by měly být zohledňovány nejen politická příslušnost nominantů, ale i geografické rozložení napříč unií. Další politici zmiňují význam co nejrovnějšího zastoupení mužů a žen.

Přes opatrný optimismus, který dávali účastníci summitu najevo před začátkem jednání, je stále dohoda daleko. V kuloárech už se tak hovoří také o možnosti dalšího mimořádného summitu tento měsíc, zmiňováno je datum 15. července.

Britský konzervativní poslanec Boris Johnson
Johnson věří, že se Británii podaří změnit dohodu o brexitu. EU to však odmítá