Země bank, sídlo Evropského soudu, nejbohatší stát Evropské unie. Půlmilionové katolické Lucembursko se nyní vydává směrem, který by od tohoto usedlého státu čekal na první pohled málokdo.

Vláda sociálních demokratů a Zelených začala legislativní proces, na jehož konci má být úplná legalizace marihuany pro rekreační účely. Lucembursko se tak stane první zemí EU, kde bude marihuana povolena. To jde mnohem dál než tolerance marihuany v sousedním Nizozemsku nebo legalizace používání této drogy pro lékařské účely, jako je tomu například v Česku.

Lucembursko si od tohoto kroku neslibuje zvýšení příjmů do státního rozpočtu, to ani nemá tato země příliš zapotřebí. Vláda je přesvědčena, že legalizace může přispět ke snížení spotřeby této i v Česku velmi rozšířené drogy.

Ministr zdravotnictví Étienne Schneider tvrdí, že tím, že mladí Lucemburčané musí dnes nakupovat marihuanu na černém trhu, přicházejí do kontaktu s drogovými dealery a nevědí, jakou kvalitu má cannabis, který si kupují. Navíc tak přicházejí do potenciálního kontaktu i s dalšími, mnohem nebezpečnějšími drogami.

Legalizací marihuany se podle ministra navíc zájem mladých o cannabis sníží. Schnei-der současně vyzval i další státy Evropské unie, aby se vydaly podobným směrem. „Naše protidrogová politika, kterou jsme v posledních padesáti letech uskutečňovali, nefungovala. Zákaz všeho vzbudil v mladých lidech pouze větší zájem. Doufám, že všichni začneme vůči drogám zaujímat otevřenější postoj,“ citoval ministra server Politico.

Kanada či Gruzie

Server konstatuje, že z připravovaného kroku Lucemburska nemají vůbec radost okolní země, které se obávají drogové turistiky svých občanů. Tomu chce Lucemburk zamezit tím, že bude legálně prodávat cannabis pouze svým občanům starším osmnácti let.

Jak připomíná britský deník The Guardian, Lucembursko se inspirovalo v Kanadě, kam vyslalo dokonce vládní výzkumný tým. Vedle Kanady je „rekreační“ užívání marihuany povolenov Kalifornii a dalších státech na západním pobřeží a také několika dalších státech USA. Marihuana je povolena i v dalších zemích, jako jsou Uruguay, Jihoafrická republika nebo Gruzie, kde se ale nesmí kouřit na veřejnosti.