„Evropa si v posledních letech prošla řadou náročných výzev: pandemií covidu-19, válkou u našich sousedů, energetickou krizí, zhoršující se krizí klimatu. I proto dnes vidíme nárůst populismu i podpory krajně pravicových stran. Piráti nabízejí alternativu,“ uvedl po volbě Marcel Kolaja (Piráti).

Spitzenkandidáti jsou nadnárodní kandidáti na předsedu Evropské komise. Letos je na této pozici zatím jediný Čech. Ve volbách 2019 byl na tento post jako jediný zástupce z ČR zvolen Jan Zahradil (ODS), a to za evropské konzervativce. Kolaja se nyní bude účastnit celoevropských předvolebních debat, kde se utká s volebními lídry dalších evropských stran. Tyto debaty budou předcházet samotným volbám do EP, které proběhnou letos od 6. do 9. června.

Hostem podcastu Evropa pro Čechy je profesor Alexandr Duleba:

Evropa pro Čechy
PODCAST: Ukrajinci nemají ve válce s Ruskem na výběr. Rusové ano, říká Duleba

Piráti mají nyní v EP zástupce z Česka a Německa. Kandidovat však budou v několika dalších zemích. V celostátní politice jsou úspěšní ještě v Lucembursku a na Islandu. Island však není členem EU a nemá tak zástupce v EP.

Výběr takzvaných spitzenkandidátů je výsledkem snahy promítnout výsledky hlasování voličů přímo do sestavování nové Evropské komise. Strany tak už nyní před evropskými volbami vybírají své kandidáty na post předsedy či předsedkyně Komise. Je to podobné systému, který známe z parlamentních voleb v ČR, kdy je stranický volební lídr současně kandidátem na premiéra.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.