Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po jednání s Mayovou ve čtvrtek řekl, že Evropská unie by mohla pouze „doplnit znění“ právně nezávazné politické deklarace o podobě budoucích vztahů mezi Velkou Británií a zbytkem bloku.

Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker
Mayová jedná v Bruselu o brexitu. Je tohle peklo? ptali se novináři

Ve společném prohlášení Mayová a Jucker uvedli, že jejich schůzka byla „solidní a konstruktivní“. Dodali, že se dohodli na tom, že by Spojené království a EU „měly uspořádat rozhovory o tom, zda lze nalézt cestu, která by získala co možná nejširší podporu britského parlamentu pro dohodu schválenou Evropskou radou“.

Tuskova slova ochladila vzájemné vztahy

Schůzka Mayové s představiteli EU se uskutečnila uprostřed mrazivé atmosféry, kterou vyvolala vyjádření prezidenta Evropské rady Donalda Tuska. Ten na svém twitterovém účtu ve středu napsal, že v pekle existuje speciální místo pro lidi, kteří prosazovali brexit, aniž by měli plán, jak ho bezpečně provést. Jeho slova rozzuřila řadu britských politiků a vyvolala vlnu pobouření mezi příznivci brexitu.

Po čtvrteční schůzce s Tuskem Mayová řekla, že jazyk použitý v tweetu „nepomohl a způsobil široké zděšení ve Spojeném království“.

Britští poslanci minulý týden odhlasovali, aby se Mayová vrátila zpět do Bruselu znovu vyjednat podmínky brexitové dohody. Největší překážkou je takzvaná irská pojistka, která má zabránit obnovení tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou jako členským státem EU. Zatímco Brusel na pojistce trvá, britští poslanci dohodu bez změny odmítají.

Donald Tusk.
Zvláštní peklo pro zastánce brexitu? Tuskův komentář pobouřil Británii