Kamionové dopravě může v době koronakrize děkovat celá Evropská unie, že se v ní nezhroutilo zásobování a škody na ekonomice nebyly ještě vážnější.

Kamioňáci vozili a přiváželi zboží i z těch koronavirově nejrizikovějších částí Evropy. Různé kontroly, mnohdy zcela nesmyslné, vytvářely na hranicích (oficiálně pro nákladní dopravu průchodných) obrovské fronty. A stály přepravní firmy nejen spoustu času, ale i peněz.

Ilustrační snímek. Regiojet.
Hranice se Slovenskem jsou volné: takto začnou jezdit RegioJet a České dráhy

„Jen kvůli třem dnům, kdy opatření české na hranicích vytvářela obrovské kolony, přišli dopravci o stovky milionů korun,“ říká mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix. I když se situace zlepšuje, stále není normální. „Nějaký stát si něco vymyslí, a najednou jsou zase na hranici obří kolony. Nedávno třeba ve Švýcarsku,“ uvádí Felix.

Aplikace EU z Česka

Vyhnout se kolonám na hranicích pomáhá nová aplikace Galileo Green Lane, kterou evropská satelitní agentura GSA se sídlem v Praze vyvinula společně s českou firmou Foxcom. „Čeští řidiči dostali aplikaci k testování asi jako první a jsou v rámci EU nejaktivnější,“ říká Vojtěch Hromíř, generální tajemník Česmad Bohemia. Výhodou systému, který zjišťuje situaci na hranicích v reálném čase, je podle Hromíře i to, že funguje automaticky, řidič jen přidává jednoduché subjektivní hodnocení situace.

Andrej Babiš, Mateusz Morawiecki a Sebastian Kurz na loňském summitu EU v Bruselu
Unijní summit bude i v červnu virtuální. Dohodám to škodí

„Mobilní aplikace Galileo Green Lane, která využívá navigačních služeb Galilea, byla skvělým příkladem pohotové a rychlé reakce na aktuální situaci,“ uvádí europoslankyně Martina Dlabajová. I v budoucnu může aplikace podle Hromíře kamionům pomoci – s hledáním parkovišť nebo se situací na vnější hranici EU.

Evropa proti koronaviru.Zdroj: Deník