Mělo to být jedno z vůbec nejdůležitějších zasedání Evropského parlamentu za mnoho uplynulých let. Schvalovat se tu tento týden měla dohoda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie a pak se konat rozlučka s britskými europoslanci. A v plánu bylo také hlasování o nové Evropské komisi v čele  s Němkou Ursulou von der Leyenovou. Ta měla nastoupit do funkce 1. listopadu.

Místo davů novinářů se tu ale po kavárně plouží jen pár zoufalých zástupců médií, kteří tu jsou často jen proto, že už to na poslední chvíli nešlo zrušit. Z klíčového zasedání nezůstal kámen na kameni. „O brexitu se určitě tento týden hlasovat nebude. Rozhodl o tom výbor Evropského parlamentu, který připravuje program zasedání,“ uvedl jeden vysoký parlamentní činitel. Navíc někteří klíčoví představitelé Evropského parlamentu už dali najevo, že smlouvu  o odchodu Velké Británie nehodlají přijímat ve spěchu.

Na druhé straně se tady ve Štrasburku připouští, že  v případě, že smlouvu schválí včas Britové, by se Evropský parlament mohl k tomuto jedinému bodu sejít 31. října.

Tři noví a možná Brit

Nic nebude ani z hlasování o nové Evropské komisi. V přípravných slyšeních na počátku října nenechali europoslanci projít hned tři kandidáty, Maďara Lászlóa Trócsányiho, Rumunku Rovanu Plumb a k šoku mnoha ani kandidátku Francie Sylvii Goulardovou. V Rumunsku  v mezidobí padla vláda socialistů, kandidáta na euro-komisaře tak vybírá nový premiér Ludovic Orban.

Maďarsko vyšle dosavadního velvyslance při EU  Olivéra Várhelyiho. Paříž zvažuje Philippa Mazuela z proevropské strany PACE nebo vyjednavače brexitu Michela Barniera. I v případě Rumunska čeká, ale mohl by to prý být europoslanec Sigried Muresan. V souvislosti s možným odložením brexitu se navíc mluví o tom, že svého kandidáta vyšle i Londýn.

Zatímco ale u odkladů brexitu jde o drama s mnoha ekonomickými a politickými konsekvencemi, v případě  o měsíc opožděného nástupu Evropské komise jde o poměrně obvyklou věc. Naposledy se to stalo před osmi roky.