Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí ještě schválit britský parlament, kde je hlasování plánováno na sobotu, i Evropský parlament. O věci dnes bude jednat summit Evropské unie.

Unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier uvedl, že Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, bude ale zároveň vstupním bodem na jednotný trh EU.

Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier
Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, uvedl vyjednavač Barnier

"Kde je vůle, tam je i dohoda. Máme ji! Jde o spravedlivou a vyváženou dohodu pro EU a Spojeného království. Je důkazem našeho závazku nalézt řešení," napsal na svém twitteru předseda EK Jean-Claude Juncker.

Na twitteru Juncker také zveřejnil dopis, který zaslal předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. "Věřím, že je nejvyšší čas, abychom dokončili proces odchodu (Británie z EU) a posunuli se - tak rychle, jak jen to bude možné - k vyjednávání o budoucím partnerství Evropské unie se Spojeným královstvím," stojí v něm. I kdyby Británie nakonec skutečně opustila EU 31. října, musely by obě strany dál jednat o obchodní dohodě.

Dosažení dohody oznámil na svém twitteru i britský premiér Boris Johnson. "Máme skvělou novou dohodu, která má vše zpět pod kontrolou - nyní by měl Parlament Brexit v sobotu schválit, abychom mohli přejít k jiným prioritám," napsal Johnson a připomněl tak sobotní mimořádnou schůzi britské Dolní sněmovny. Prioritami britské vlády po dosažení dohody jsou podle ministerského předsedy životní náklady Britů, zdravotnictví, boj s kriminalitou a životní prostředí.

Později Johnson doplnil, že z dohody zmizela "protidemokratická pojistka". Na rozdíl od takzvané irské pojistky, která byla součástí brexitové dohody předkládané Dolní sněmovně bývalou premiérkou Theresou Mayovou, nyní podle Johnsona bude mít Severní Irsko "právo ukončit zvláštní ujednání, pokud budou chtít".

Severoirští unionisté (DUP), klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, však novou dohodu i nadále odmítají. Podpora DUP je přitom klíčová pro to, aby premiér Johnson dohodu dokázal prosadit v britském parlamentu. V prohlášení strana uvedla, že nemůže podpořit "návrhy ohledně cel, ohledně spolurozhodování, nejasnosti panují i kolem daně z přidané hodnoty". DUP se v minulosti postavila také proti dohodě, kterou vyjednala Mayová.

Andrej Babiš.
Babiš chce na summitu EU navrhnout přijetí opatření vůči Turecku

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že premiér Johnson vyjednal ještě horší dohodu o brexitu než jeho předchůdkyně Theresa Mayová. Její dohodu britský parlament třikrát odmítl. Řešení vidí Corbyn v referendu. "Nejlepší způsob, jak brexit vyřešit, je dát lidem konečné slovo v referendu," uvedl Corbyn.

Johnson je přesvědčen, že dohodu prosadí

Podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera je však Johnson přesvědčen, že nové ujednání dokáže v britském parlamentu prosadit. Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, označil dohodu za velmi dobrou. I podle něj z ní zmizela nedemokratická irská pojistka, která řadě konzervativních poslanců vadila. Podle listu The Times vyjádřil spokojenost s novou dohodou také britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Označil ji za naprosto odlišnou od té, kterou vyjednala vláda Mayové.

Budova jugoslávského, dnes srbského parlamentu je jednou z mála opečovávaných dominant Bělehradu
Srbsko a Černá Hora. Když nejste v Evropské unii

Britský premiér Boris Johnson dlouhodobě tvrdí, že Británie opustí Evropskou unii 31. října, tedy za 14 dní. Pokud se tak skutečně stane, bude to více než tři roky od referenda, ve kterém se Britové v červnu 2016 pro odchod z evropského bloku vyslovili, a více než dva roky od oficiálního oznámení Londýna z března 2017, že Británie hodlá z EU odejít.

Corbyn: Johnson vyjednal ještě horší dohodu o brexitu než Mayová
Lídr britské opozice Jeremy Corbyn řekl, že premiér Boris Johnson vyjednal ještě horší dohodu o odchodu Británie z Evropské unie než jeho předchůdkyně v čele vlády Theresa Mayová. Dohodu předkládanou bývalou ministerskou předsedkyní Mayovou britský parlament třikrát odmítl. Corbynovo prohlášení přišlo poté, co Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili, že Londýn a Brusel se domluvily na podmínkách brexitu.

Podle Corbyna, předáka britských labouristů, podmínky dojednané Johnsonem "zemi nespojí a je třeba je odmítnout". "Nejlepší způsob, jak brexit vyřešit, je dát lidem konečné slovo v referendu," uvedl Corbyn.

O nové brexitové dohodě má v sobotu hlasovat britský parlament. Výhrady k některým částem dokumentu mají i severoirští unionisté (DUP), klíčový spojenec Konzervativní strany premiéra Johnsona. Agentura AP připomíná, že bez podpory deseti zákonodárců DUP může mít ministerský předseda s ratifikací brexitové dohody v Dolní sněmovně problém.