V dalším dílu podcastu Deníku Evropa pro Čechy, který vysíláme už od roku 2021, se s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se a profesorem mezinárodních vztahů Petrem Kratochvílem budeme zabývat nadcházející cestou prezidenta Petra Pavla do Bruselu, kam za několik hodin odlétá.

Podíváme se na to, jak z pozice své funkce v ústavním rámci České republiky může český prezident ovlivňovat evropskou politiku republiky. Na to, jaké jsou či nejsou v této věci platní dohody mezi Pavlem a premiérem Petrem Fialou.

Zastavíme se také u otázky nakolik víme, či spíše nevíme, jaké jsou postoje Petra Pavla k zásadním otázkám dnešního a budoucího vývoje Evropské unie. A do jaké míry je chce Pavel jako prezident prosazovat. A zda může ovlivnit takové věci, jako je pohled Čechů na Zelenou dohodu Evropské unie, nebo neustále odkládané přijetí eura. Či jakou roli může Pavel sehrát v nové kapitole našeho členství v EU, která začne už za několik let a bude zatěžkávací zkouškou pro náš postoj k Evropské unii.

O tom a o mnohé dalším je tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata.