V dalším díle Evropy pro Čechy, který natáčel Marcel Moržol, se podíváme opět přímo do Štrasburku do sídla Evropského parlamentu. S našim hostem Luďkem Niedermayerem hovoříme především o situaci v naší energetice a o tom, co mohou Česku přinést obnovitelné zdroje energie. Niedermayer odmítá často zmiňovanou tezi, že obnovitelné zdroje nejsou pro Česko, zemi uprostřed střední Evropy, vhodným hlavním zdrojem energie. „Jsou vhodné pro Rakousko, jsou vhodné pro Německo. U nás o tom moc nemluvíme, ale obrovské investice do obnovitelných zdrojů dává Polsko a Maďarsko,“ uvádí Niedermayer.

To však neznamená, že by Niedermayer odsuzoval jadernou energetiku. „Jádro je určitě nízkoemisní zdroj,“ uvádí v rozhovoru pro Evropu pro Čechy europoslanec. V podcastu také vysvětluje jaká je situace rok před volbami do Evropského parlamentu a jaký je jeho pohled na různé varianty kandidátky, s níž je za rok připraven usilovat o znovuzvolení.

V dalším díle videopodcastu Evropa pro Čechy se s českým europoslancem Luďkem Niedermayerem pobavíme o tom, jestli může být česká energetika založená na obnovitelných zdrojích, co jejich nestabilní výkon přinese za problémy a jak se s tím vyrovnat. | Video: Deník/Marcel Moržol

O tom a o mnohém dalším bude dnešní díl podcastu Evropa pro Čechy. Podcast vysíláme už třetí rok každou středu, většinou vás jím provází Luboš Palata, evropský editor Deníku, z cest do Štrasburku se občas připojuje i Marcel Moržol, specialista na fondy Evropské unie.