„Stačí přejet hranice jednoho státu a náhle jste někým jiným. Najednou nejste manžely, pouze registrovanými partnery. Zhruba ve stovce předpisů a zákonů je přitom mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím, rozdíl“ vysvětluje Lucie Zachariášová, právnička, která se specializuje na práva sexuálních menšin. „Nemůžete si tu například osvojit, nebo adoptovat dítě,“ dodává.

Problém dětí přetrvává

Evropská unie prosadila zatím alespoň jednu věc, kde je stejnopohlavní manželství uznáváno po celé Evropské unii. „Je pro účely volného pohybu,“ uvádí Irena Moozová, ředitelka pro rovné příležitosti a občanství EU z Evropská komise.

Evropská populace stárne. Brzy tak může být nedostatek lidí, kteří by o seniory pečovali…
Covid, necovid. Evropa stárne. Třicet miliónů lidí bude potřebovat pečovatele

Podle ní se může v Česku usadit občan země EU a za ním může přijet jeho stejnopohlavní manželský partner z nečlenské země Unie. „Pro tento účel se musí manželství uznávat jako platné, i když se jedná o manželství stejnopohlavní,“ dodává.

Stále je však velký problém. A to, pokud do jiného členského státu, který manželství stejnopohlavních párů neuznává, cestuje rodina s dětmi. „Snahou EU proto je, aby se i stejnopohlavní rodičovství uznávalo ve všech státech Unie,“ říká.

Brusel bojuje proti diskriminace všech menšin

Evropská komise připravila pětiletou strategii, aby se diskriminaci sexuálních menšin podařilo snížit. Jde v ní hlavně ochranu proti znevýhodnění, i o to, jak zajistit bezpečnost menšin a umožnit jejich zapojování do společnosti. „Evropská komise se staví práva na celoevropské úrovni. Je to součástí snahy Evropské komise odstranit diskriminaci všech menšin v Unii,“ uvedla Moozová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí tvrdé kritice
Evropská komise je terčem kritiky. Dokonce i od Němců

Tímto plánem Bruselu a situací sexuálních menšin v EU i v samotné České republice celkově se zabývalo úterní Café Evropa. Vedle Lucie Zachariášové a Ireny Moozové v něm vystoupil i Jakub Machačka, vedoucí Oddělení sekretariátu Rady vlády pro lidská práva z Úřad vlády. Debatu moderoval Vladimír Bartovic, ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, který společně se zastoupením Evropské komise v České republice pořádal. Deník.cz je mediálním partnerem celého ročního cyklu debat Cafe Evropa.

Češi nejsou tak tolerantní, jak si myslí

„Podobné plány jako tato strategie EU jsou velmi důležité. Jako signál pro členské země. A také z hlediska připomínání si hodnot, na kterých Evropská unie stojí,“ uvedla Lucia Zachariášová.

„Naše česká společnost se má za tolerantní, pod heslem ať si každý dělá doma co chce. Ale to sexuálním menšinám nestačí. Žádají respekt,“ dodává. „Manželství pro všechny, tedy i gaye a lesby je tématem, které se v Česku řeší nejvíce,“ připomíná. S tím, že návrhem zákona v tomto smyslu se zatím nezačala česká poslanecké sněmovna zabývat.

Podcast Evropa pro Čechy s Lubošem Palatou
Podcast Evropa pro Čechy: Zakáže nám Evropská unie pivo a cigarety?

Může to mít přitom do budoucna vliv na mnoho důležitých věcí. „Evropská léková agentury EU měla původně sídlit v Budapešti. Někteří zaměstnanci ale odmítli pracovat v Maďarsku jako v zemi, kde podmínky pro LBGT komunitu nejsou vyhovující a nejsou zde uznávána její práva,“ uvedla Zachariášová. Podle ní tento postoj podpořili i pracovníci agentury, kteří k patří k heterosexuální většině a agentura se skutečně do Maďarska nepřestěhovala.

Záznam debaty Café Evropa můžete zhlédnout ZDE: 

Průzkum Eurostatu zjisti, že největší podpora stejných práv sexuálních menšin a heterosexuálů je ve Švédsku či Nizozemsku, kde dosahuje téměř sta procent. V Česku je tato podpora jen těsně nad padesáti procenty. Nejhorší situace je na Slovensku, kde jen 31 % obyvatel chce dát sexuálním menšinám stejná práva jako heterosexuálům.

V desíti zemích EU střední a východní Evropy, v čele s Polskem a Maďarskem, se situace sexuálních menšin v posledních letech podle Vladimíra Bartovice zhoršuje. Evropská komise sama nemůže ale v těchto zemích v otázce rovnosti pohlaví nic nařizovat.

Vakcína proti koronaviru - ilustrační foto.
Sputnik V stále nepožádal o povolení. Předběhla ho "česká" vakcína Novavax

„Víme, že situace v těchto zemích se pro tyto lidi zhoršuje. Snažíme se bojovat se stereotypy v těchto zemích,“ uvádí Moozová. Například pro Polsko Evropská komise připravila video o problémech lesbického páru Polky a Italky.

Práva menšin, i sexuálních, ale současně zaručují základní dokumenty Evropské unie. „Listina základních práv EU jednoznačně zakazuje diskriminaci menšin,“ říká Moozová. „Evropská komise proto přijala závazek, že znemožní diskriminaci na základě sexuální orientace v celé Unii.“

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živýchdebatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy s debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.