V dalším dílu už třetí rok vysílaného podcastu Deníku Evropa pro Čechy s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se zaměříme na situaci v Moldavsku, které loni společně s Ukrajinou získalo kandidátský status v Evropské unii, což znamená, že Evropská unie počítá se vstupem této země do Unie.

Podle českého velvyslance Stanislava Kázeckého má toto směřování země jasně většinovou podporu, přestože část obyvatel Moldavska mluví nadále jen rusky a orientuje se na Moskvu. Největší zárukou, že se válka nepřenese do Moldavska, je podle Kázeckého úspěšná ukrajinská obrana jihu Ukrajiny proto ruské agresi. Kázecký nepochybuje, že se v Moldavsku v tomto roce uskuteční summit Evropského politického společenství, který naváže na úspěšný zakládací pražský summit téměř padesátky hlav evropských států, který byl vrcholem českého předsednictví.

O tom a o mnohé dalším je tento díl podcastu Evropy pro Čechy. Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata.