Něco za něco. Francouzský prezident Emmanuel Mac- ron nabídl Polsku obnovení trojspojenectví Paříže, Berlína a Varšavy.
V Polskem velmi očekávaném projevu, který pronesl v poledne před studenty Jagellonské univerzity v Krakově, uvedl, že toto uskupení by se po odchodu Velké Británie ujalo řízení Evropské unie. „Nemáme žádné pochybnosti o tom, že EU potřebuje nějakou novou formu. Odchod Británie znamená nový start. Úlohy v EU musejí být nově rozděleny,“ sdělil polský prezident Andrzej Duda.

Macron si však dal jednu zásadní podmínku, Varšava musí ctít evropské hodnoty, včetně demokracie, právního státu a nezávislosti soudnictví. „Není naší úlohou kritizovat Polsko, ale je naší povinností bránit společné evropské hodnoty. Pokud z Evropské unie zbude jen trh a zatratíme hodnoty, znovu budeme rozděleni,“ uvedl prezident Francie.

„Evropa je pro Francii i Polsko nejlepším prostředkem, abychom zůstali sami sebou a zachovali bezpečnost. Musíme pamatovat na naši historii, ale také věřit v budoucnost,“ prohlásil prezident Francie.

Macron také dodal, že Paříž podpoří pomoc Polsku na změnu jeho ekonomiky, která je dosud téměř úplně závislá na uhlí. V rámci snah o omezení globálního oteplování si EU dala za cíl být do roku 2050 bezuhlíkatou ekonomikou. Varšava se ale kvůli své extrémní závislosti na uhlí odmítla na posledním summitu EU ke klimatickým plánům Unie připojit. V projevu nazvaném Francie a Polsko v Evropě vyzval Macron také Poláky, aby se „nebáli Evropy, nebáli se v ní víc angažovat“.

Další útok na soudce

Problémem ale je, že Macronova nabídnutá ruka je zároveň hozenou rukavicí.

K přijetí zatím nejkontroverznějšího polského zákona o soudech, který umožňuje trestat vládní kroky kritizující soudce, už totiž zbývá jen podpis Andrzeje Dudy. „Disciplinární řízení… mohou mít na soudce takový vliv, že nebudou moci nezávisle a nestranně rozhodovat,“ uvedla eurokomisařka Věra Jourová, podle níž Polsko přestává být právním státem. Sám Mac- ron přitom včera v Krakově slova Jourové podpořil.