Labouristé mluví o „slepém brexitu“ a severoirští unionisté text dál odmítají kvůli irské pojistce. Unijní vyjednavač Michel Barnier uvedl, že EU je otevřená i možnosti trvalé celní unie s Londýnem. Odmítnutím padla možnost, že Británie EU opustí 22. května. Nový termín brexitu je na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky nyní 12. dubna. Londýn má do té doby partnerům oznámit, jak si představuje další postup.

Desítky tisíc lidí v Londýně přišly na pochod za nové referendum o brexitu.
Ulice Londýna zaplnily statisíce lidí. Chtějí nové referendum o brexitu

Dnes poslanci rozhodovali na rozdíl od prvních dvou hlasování jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu.

Generální prokurátor Geoffrey Cox v úvodu diskuse jménem vlády upozornil, že schválení dohody o podmínkách odchodu země z Evropské unie je poslední šancí, jak zajistit odklad brexitu do 22. května.

„Obávám se, že jsme dosáhli hranic tohoto procesu v této sněmovně,“ prohlásila Mayová v reakci na odmítnutí dohody a upozornila, že Dolní sněmovna odmítla brexit bez dohody, zrušení brexitu, při středečním hlasování odmítla různé varianty odchodu z EU a nyní už napotřetí i brexitovou dohodu. Dodala, že vláda se bude dál snažit o spořádaný odchod z unie. Důsledky dnešního hlasování jsou podle předsedkyně vlády vážné.

Mimořádný summit EU

Evropská komise na výsledek hlasování reagovala stručným prohlášením, ve kterém za pravděpodobný scénář označila britský odchod z EU bez dohody k půlnoci 12. dubna. Unie se na takovou možnost podle EK chystala od prosince 2017 a nyní je plně připravena. Předseda Evropské rady Donald Tusk na 10. dubna mimořádný summit EU. 

Již ve čtvrtek britská média psala, že dokument téměř jistě neprojde a BBC spekulovala o tom, že výsledek bude velmi těsný. Obecně se ale i dnes očekávalo, že Dolní sněmovna dohodu nepodpoří. Odmítavý postoj nezměnili ani opoziční labouristé, ani severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž podporou konzervativci menšinově vládnou.

Naopak bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab, který patří k zastáncům jasné odluky od unijních struktur a na protest proti dohodě odstoupil, dnes překvapivě oznámil, že smlouvu nakonec podpoří, protože se mu nezamlouvá představa delšího odkladu odchodu země z EU.

Podobně se vyjádřil i bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který patří pokud jde o brexit do stejného tábora jako Raab. „Je velmi bolestné hlasovat pro tuto dohodu,“ napsal Johnson na twitteru. „Doufám ale, že teď můžeme společně pracovat na nápravě jejích chyb, vyhnout se (irské pojistce) a snažit se zajistit brexit, pro který lidé hlasovali,“ dodal.

Bude trvat na klíčových bodech

Evropská unie po případném britském odchodu z bloku bez dohody už 12. dubna bude před dalšími rozhovory s Londýnem trvat na klíčových bodech, které obsahuje nyní připravený text dohody o vystoupení. Plyne to z informací ČTK o schůzce, kterou ve čtvrtek večer - tedy den před dnešním původním datem brexitu - absolvovali velvyslanci unijních zemí s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem a generálním tajemníkem Evropské komise Martinem Selmayrem. V britském parlamentu začala debata před klíčovým odpoledním hlasováním o brexitové dohodě s Bruselem.

Britská premiérka Theresa Mayová na půdě parlamentu před hlasováním o brexitové dohodě
Britští poslanci odložili termín brexitu. Návrhy na řešení patu zamítli

Před začátkem jednání s Británií jako zemí mimo EU o budoucích obchodních a dalších vztazích tak budou státy sedmadvacítky i v případě brexitu bez dohody nejprve řešit finance, které má britská strana do konce roku 2020 doplatit do unijního rozpočtu. Chtít budou také dojednat zajištění práv občanů EU na britských ostrovech a Britů v unii a rovněž klíčovou a komplikovanou otázku režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Generální tajemník Evropské rady Jeppe Tranholm-Mikkelsen tuto trojici bodů na schůzce jednoznačně popsal jako „fakta, která jsou (od britské strany) očekávána“ a není o nich možné s Londýnem vyjednávat. Selmayr, blízký spolupracovník šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, zase zdůraznil, že státy EU musí vůči Londýnu po případném brexitu bez dohody udržet dosavadní jednotu. Obavy prý má ze „salámové taktiky“, kdy se Británie bude snažit o bilaterální smlouvy s jednotlivými unijními zeměmi či domlouvat konkrétní věci v určitých pro Londýn důležitých sektorech.

Odpůrci brexitu demonstrovali v Bruselu v maskách Angely Merkelové a Theresy Mayové
Riziko neřízeného brexitu roste. Kontrolu převzala EU, soudí tisk

Právě otázka „irské pojistky“ je přitom klíčový důvod, proč mají mnozí zastánci brexitu v britské sněmovně s podporou navrhované brexitové dohody problém.

Šéfové států a vlád sedmadvacítky minulý týden rozhodli, že pokud tento týden britská sněmovna rozvodovou dohodu nepotvrdí, je brexit odložen na 12. dubna a Londýn má do té doby partnerům sdělit, jak vidí další postup. Ze čtvrteční velvyslanecké diskuse podle informací ČTK vyplynulo, že jako nejméně pravděpodobnou vnímají státy možnost revokace článku 50 smlouvy, tedy stažení britské žádosti o odchod.

Britové by ovšem také mohli požádat o nový, delší odklad, který ovšem předpokládá uspořádání květnových voleb do Evropského parlamentu také v Británii. Takové prodloužení by mohlo být do konce letošního roku, ale ne o moc déle.

Britská premiérka Theresa Mayová
Dny premiérky Mayové jsou možná sečteny. Čelí vzpouře ve vládě, má odstoupit