Maďarsko se rozhodlo na vlastní pěst povolit v zemi ruskou vakcinu Sputnik a čínskou Sinopharm, kterou se chce nechat naočkovat sám premiér Viktor Orbán. O tom, že tato strategie může narazit na odpor svědčí dopis maďarských lékařů, kteří odmítají očkování těmito vakcínami doporučit, dokud nebudou známa testovací data těchto vakcín, které nejsou celoevropsky povoleny.

Problémy s AstraZeneca

Jakoby to nestačilo, roste počet států, které Evropskou lékovou agenturou naposledy povolenou a členskými státy nejvíce objednanou vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca odmítají očkovat obyvatele starší šedesáti let.

Jan Konvalinka poskytl rozhovor Deníku
Jan Konvalinka: Po vakcinaci nejohroženějších lidí se z covidu stane „chřipka“

O tom, jak nakonec Evropská unie z vakcinační kauzy vyjde, zda jako vítěz, který ukázal svoji potřebnost, nebo poražený, se rozhodne v příštích dvou, třech měsících, kdy by se mělo naplno rozběhnout masivní očkování. Co se skrývá v pozadí této zásadní evropské kauzy současnosti si poslechněte v nejnovějším podcastu „Evropa pro Čechy“.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata, hostem je Aneta Zachová, šéfredaktorka Euractivu.