Českojazyčná Komenského škola ve Vídni za posledních deset let získala od radnice rakouské metropole v přepočtu zhruba 40 milionů korun. ve čtvrtek to na dotaz agentury APA uvedla vídeňská radnice. Podle informací Deníku N naopak škole finančně trvale nepomáhá Česká republika, neboť z Prahy přišly peníze na provoz naposledy v roce 1992.

Spor o financování školy vyvolal úterní komentář českého prezidenta Miloše Zemana, který na setkání s krajany na českém velvyslanectví kritizoval přítomného bývalého dlouholetého vídeňského starostu Michaela Häupla za to, že vídeňská radnice za jeho úřadování nedala škole "ani šilink". Toto tvrzení se ukázalo být nepřesné a podle radnice se po prezidentově projevu ještě na ambasádě otázka financování objasnila.

Prezident Miloš Zeman.
Lhal Zeman? Peníze jsme od radnice vedené Häuplem dostali, tvrdí škola ve Vídni

Vídeňský radní pro vzdělání Jürgen Czernohorszky ve čtvrtek  agentuře APA řekl, že škola v roce 2009 dostala od města jednorázový stavební příspěvek jeden milion eur (25,6 milionu korun). Vedle této sumy Vídeň v letech 2014 až 2017, tedy během Häuplova mandátu, poskytla Školskému spolku Komenský na denní provoz vzdělávacích institucí 550 tisíc eur (14 milionů korun).

Spolek, který ve Vídni působí od roku 1872, provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Na webu uvádí, že za téměř 150 let prošly školami Komenského desetitisíce žáků. V letošním školním roce je v jeho zařízeních zapsáno 539 dětí.

Šéf Školského spolku Komenský Karl Hanzl hned v úterý při setkání s krajany a následně i v rozhovoru s rakouským deníkem Der Standard upřesnil, že v roce 2009 zmíněnou jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu eur škola od Vídně dostala.

Česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková ve středu vysvětlila ČTK, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby.

Sporné momenty

Sporného výroku českého prezidenta Miloše Zemana o financování českojazyčné Komenského školy ve Vídni si povšimlo vícero rakouských médií, nejen list Der Standard. Agentura APA poznamenala, že prezidentova slova kritizoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

O Petříčkově kritice Zemanových "verbálních výpadů" informoval také portál rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF či deník Tiroler Tageszeitung. ORF poznamenal, že prezident Zeman v úterý vytknul přítomnému bývalému vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi, že za jeho vlády radnice neposlala českojazyčné škole ani šilink. To se ale ukázalo být nepravdivé.

Zeman se omluvil

“Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání, a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval. Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil," citoval hlavu státu na svém facebooku prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček. "Za třicet let v politice je to moje druhá omluva,” dodal Zeman.

ORF uvedla, že česká prezidentská kancelář později vysvětlila, že informace získal Zeman od české velvyslankyně Ivany Červenkové, která celý incident označila za nedorozumění a za slova vytržená z kontextu.

“Nepřesné informace o financování školy poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám,” citoval Ovčáček českou velvyslankyni Červenkovou.

Der Standard se věnoval i Zemanovu prohlášení, že na rozdíl od Häupla vydržel v politice 30 let, tedy o šest let více, protože byl vždycky upřímný a nikomu nikdy nelichotil. Deník ale zdůraznil, že Zeman skončil v premiérském úřadu v roce 2002 a až do nástupu do prezidentské funkce v roce 2013 žádný oficiální úřad nezastával.

Zemanova kritika ekologů

Rakouská média si všimla i Zemanovy kritiky ekologů, kteří brání dopravním stavbám, ale také toho, že ocenil vášeň rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena k tabáku. Deník Die Presse dnes napsal, že Zeman byl na tiskové konferenci po setkání s rakouským prezidentem v dobrém rozmaru, což podle listu možná bylo důsledkem toho, že mu "milý Saša" nabídl tykání.

Zemana, který je sám provokatér, podle Die Presse nerozhodila ani otázka na dekrety prezidenta Edvarda Beneše. Odpověděl se směsicí ironie a sarkasmu s tím, že vyhaslým dekretům by se měli věnovat kvalifikovaní historici a nikoli nekvalifikovaní novináři. Die Presse k tomu dodal, že Zeman v minulosti na adresu novinářů, o kterých hovoří jako o hyenách, používal i silnější výrazivo.

Miloše Zemana a jeho manželku přivítal rakouský prezident ve vídeňském Hofburgu s vojenskými poctami.
Zeman přijel do Rakouska s neobvyklým darem. Prezidentovi přivezl komiksové boty