Po setkání italského vicepremiéra a šéfa populistické strany Liga severu Salviniho s předsedou polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczynským tak zůstaly nezodpovězené ty nejdůležitější otázky.

Překousnou Poláci Salviniho proruské názory a půjdou s ním do holportu ve volbách do Evropského parlamentu (EP)? A budou s ním a rovněž s proruským Národním sdružením Marine Le Penové či nizozemskou Stranou svobody Geerta Wilderse po volbách spolupracovat v poslanecké frakci?

„Polsko a Itálie budou součástí nového jara v Evropě, oživení evropských hodnot,“ tvrdil mimo jiné Salvini. Kazcynski ho přivítal sice srdečně, na druhou stranu ale nebyla na konci jejich setkání žádná společná tisková konference ani nebylo vydané oficiální prohlášení. Chválit Rusko, to se v Polsku neodpouští. „Z 90 procent se shodujeme, ale dialog jsme právě začali. Není možné, aby dohoda vznikla během tak krátké doby,“ sršel přesto po setkání v televizi TVP optimismem Ital.

Jeho ambice jsou veliké, zmírnil kvůli nim i své radikální protievropské a proruské názory. Chce vytvořit nejsilnější frakci v EP a to má zajistit vznik tzv. vyrovnávací koalice, která naruší dominantní osu Berlín – Paříž. Zároveň neskrývá ambice být lídrem tohoto projektu. „Evropa se bude po volbách pohybovat jiným rytmem a směrem, než ji nyní řídí evropští byrokraté,“ lákal při námluvách ve Varšavě.

Polský nepostoj

Vedle Ligy, PiS a Národního sdružení již dříve Salvini oslovil maďarského premiéra Viktora Orbána, pravicové strany v Rakousku, Nizozemí nebo Dánsku. Orbán Salviniho ale zklamal. Zatím nemá v úmyslu opustit největší poslaneckou frakci EP Evropskou lidovou stranu.

Podle neoficiálních vyjádření politiků z PiS, které má k dispozici deník Gazeta Wyborzca, se sice strana pozitivně staví k možné spolupráci se Salvinim, ale nechce sedět v jedné frakci s Marine Le Penovou. Francouzka je podle nich nejen proruská, ale navíc se negativně staví vůči pracovníkům ze středoevropských zemí. Zároveň se PiS nyní snaží získat hlasy nerozhodnutých proevropských voličů, po kterých sahá i opozice.

„Kaczynski se spoléhá na Orbána a Salviniho, přitom oba mají blíž k Putinovi než k EU. To je způsob, jak evropskou rodinu opustit,“ napsal po schůzce lídr opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna. Mluvčí PiS Beata Mazurek na dotaz novinářů, proč se její šéf setkal s člověkem, který sám sebe považuje za přítele Vladimira Putina a akceptuje anexi Krymu, pak jen odtušila: „Má právo se setkávat s kým chce, a mluvit o čem chce.“