Velká Británie mezi nimi v oblibě výrazně vede. Kvality svých vysokých škol si jsou ale Britové náležitě vědomi a proto se do pokračování dosavadní praxe, byť v rámci programu Erasmus+ (který umožňuje účast nečlenským zemím unie) moc nehrnou.

Krok britského konzervativci ovládaného parlamentu, který odmítl vládu Borise Johnsona zavázat, aby vyjednala s EU plnou účast na Erasmu+, vyděsil britské akademiky, kteří proti tomu otevřeně protestovali.

Vláda bude usilovat o pokračování

Britské ministerstvo školství pro BBC ujistilo, že vláda bude usilovat o pokračování akademických vztahů mezi Spojeným královstvím a EU, aby studenti obou stran mohli „nadále vzájemně užívat výhod předních světových vzdělávacích systémů“.

7 DNÍ DO BREXITU

Pro studenty, kteří mají chuť v Británii studovat, je přesto třeba doporučit, aby vyjeli v jarním, nebo nejpozději v podzimním semestru. Do ledna 2021 totiž platí současné podmínky Erasmu.

Podobně to platí i pro Češky a Čechy, kteří chtějí v Británii vystudovat celou vysokou školu. I ti by neměli přihlášku odkládat. V současnosti se na ně totiž vztahují výhodnější pravidla, platná pro britské studenty. Od ledna příštího roku, kdy končí přechodné období, během něhož i přes vystoupení Británie z EU zůstávají v platnosti dosavadní dohody, tak může školné vzrůst z dnešních asi 250 tisíc korun ročně na 450 tisíc korun za akademický rok. Zřejmě také přestanou být dostupné výhodné studentské půjčky. Ale pro ty, kteří se na britské školy dostanou ještě letos, asi zůstanou lepší podmínky po celé studium.