"Nebyla to velká součást našeho dnešního jednání, ale pochopitelně jsme dali jasně najevo, že si s nově vybraným britským ministerským předsedou přejeme velmi dobře spolupracovat. Ale také jsme opět zdůraznili, že dohoda o britském odchodu už byla dojednána," řekla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Unie se podle ní chce ale vyhnout divokému brexitu, tedy brexitu bez dohody.

Protibrexitová kampaň. Ilustrační foto
Brexit se znovu odloží, píše tisk. Mělo by k němu dojít nejpozději v červnu 2020

Britští konzervativci ve čtvrtek výběr nového šéfa vlády zúžili na souboj mezi někdejším ministrem zahraničí Borisem Johnsonem a nynějším šéfem britské diplomacie Jeremy Huntem. Konečné rozhodnutí bude mít asi 160 tisíc členů vládní strany: výsledky jejich korespondenčního hlasování mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dnes ještě stručnější. "Nic nového se nestalo. Jednomyslně jsme zopakovali, že nové vyjednávání dohody o vystoupení nebude," prohlásil. Právě o vyjednání lepší dohody s Bruselem ovšem opakovaně mluví horký favorit pro premiérskou funkci Johnson.

Nový britský premiér

Šéf summitů EU Donald Tusk zdůraznil, že sedmadvacítka je připravena spolupracovat s každým novým šéfem britské vlády. "Chceme mít se Spojeným královstvím co nejtěsnější vztahy. Jsme otevřeni jednáním pokud jde o text deklarace o budoucnosti vzájemných vztahů mezi Británií a EU, pokud se bude pozice Spojeného království vyvíjet," řekl.

Prezidenti a premiéři byli dnes podle Tuska informováni o stavu příprav EU27 na situaci, kdy Británie z evropského bloku na konci října odejde bez toho, že by britský parlament text dohody o vystoupení potvrdil.

Boris Johnson.
Boj o premiérský post v Británii vrcholí. Favorit Johnson se utká s Huntem