Přibližně hodinu a půl vysvětlovala dnes odpoledne Mayová v Bruselu partnerům z ostatních zemí nynější situaci kolem brexitu a důvody, které ji ve středu vedly k žádosti o jeho přeložení na pozdější termín. Šéfové sedmadvaceti zemí poté zahájili jednání už bez její přítomnosti.

Britská premiérka Theresa Mayová
Krátký odklad pomůže ke schválení brexitové dohody, věří Mayová

Předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker měli původně vystoupit před novináře již krátce po 19. hodině. Jednání čelních představitelů zemí EU se však oproti původnímu termínu značně protáhlo. Tuskův tiskový mluvčí Preben Aaman později uvedl, že ve 20:45 bylo jednání na krátkou chvíli přerušeno, aby následně pokračovalo během večeře. Té se původně měla účastnit i premiérka Mayová, protože se na ní měla probírat strategická budoucnost vztahů mezi Evropou a Čínou.

Ačkoli oficiální výsledky nebyly známy ani po 23. hodině, podle serveru Politico se evropští lídři domluvili na dvou variantách. Pokud by příští týden britští poslanci přijali brexitovou dohodu, kterou premiérka Mayová vyjednala s Evropskou unií, schválila by sedmadvacítka odklad brexitu do 22. května.

Pokud však zákonodárci z Velké Británie dohodu znovu odmítnou, bude brexit odložen do 12. dubna. Do té doby by se ostrovní země musela rozhodnout, zda přístoupí k odchodu z EU bez dohody, nebo požádá o další odložení brexitu, které by ale znamenalo účast v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Že mezi evropskými státníky skutečně nastala shoda potvrdil na svém twitteru i Donald Tusk. „Nyní se setkám s premiérkou Theresou Mayovou,“ dodal. Později pak v dalším příspěvku potvridil termíny 22. května a 12. dubna a zdůraznil, že se Evropská unie i nadále bude připravovat na brexit bez dohody.

Diskuse o termínu

Mayová mezitím znovu vyloučila, že by Velká Británie brexit odvolala. „Premiérka v minulosti jasně uvedla, že nedotáhnout výsledek referenda do konce by bylo selháním demokracie a něčím, co nemůže přijmout,“ sdělila její tisková mluvčí. Nepřesvědčila ji ani internetová petice, kterou od středečního večera podepsalo rekordní množství téměř 1,7 milionu Britů.

Během čekání na výsledek setkání evropských státníků se objevila celá řada spekulací o termínu, do kdy by mohl být brexit odložen. Původním datem, o kterém se hovořilo, byl 22. květen letošního roku, tedy poslední den před zahájením voleb do Europarlamentu.

Brexit. Ilustrační snímek
Brexit změnil i samotnou EU. Pouze jinak, než mnozí očekávali

Později se však objevila informace o 7. květnu, ale také o delších termínech. Lídři evropských zemí se však shodují, že případný odklad odloučení Velké Británie od EU by musel být podmíněn schválením brexitové dohody ze strany britského parlamentu.

Doplňky ke smlouvě

Bez problémů by měli předsedové států a vlád ostatních 27 unijních zemí Mayové vyhovět v další části její žádosti a schválit tak doplňky ke smlouvě, které premiérka 11. března ve Štrasburku domluvila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Brexit. Ilustrační snímek
Evropské země ztrácí s brexitem trpělivost. Od Londýna chtějí jasný návrh

Francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům ještě před začátkem summitu řekl, že pokud by britští poslanci příští týden dohodu opět odmítli, musí Británie odejít z Evropské unie bez dohody. Macronův komentář podpořili i další lídři EU včetně rakouského kancléře Sebastiana Kurze, podle kterého se brexit bez dohody stává stále více reálným.

To v rozhovoru pro BBC potvrdil i britský europoslanec Nigel Farage. „Tvrdý brexit by mohl být jediným způsobem, jak paní Mayová může zachránit Konzervativní stranu,“ řekl reportérům. 

Babiš: Většina souhlasí, ale chce jistotu

Před prezidenty a premiéry 27 zemí Evropské unie stojí po žádosti Mayové o odložení brexitu otázka, jak dlouho by měl takový odklad trvat. Novinářům to při příchodu na summit řekl premiér Babiš. „Většina s tím (odkladem) souhlasí, ale musíme mít jistotu, že to už konečně rozsekne,“ poznamenal Babiš osm dní před původně předpokládaným datem britského odchodu z unie.

Brexit. Ilustrační snímek
Odklad brexitu? Nic se nevyřeší, měli bychom vystoupit hned, myslí si Britové

Předseda unijních schůzek Donald Tusk už ve středu potvrzení „krátkého odkladu“ brexitu podmínil tím, že britská sněmovna příští týden na třetí pokus schválí od prosince dojednaný text o spořádaném odchodu Británie z EU.

Pokud se smlouvu Mayové ani tentokrát prosadit nepodaří, nevyloučil Tusk svolání mimořádného summitu EU za týden. Podle Babiše je takový vývoj teoreticky možný, on sám však předpokládá, že summit svolán nebude.

Britská premiérka Theresa Mayová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem
Mayová potvrdila odklad brexitu. Macron pohrozil vetem, požaduje záruky