„Pro státy Unie je nyní klíčové, aby volbami zkrácený čas využili k dohodě a prosazení společného postupu. Například i v oblasti další společné podpory Ukrajiny,“ zmínil premiér Belgie.

Ovšem už samotný systém evropských voleb ukazuje, jak složité je uvést tato slova do praxe.

V prosinci by volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO:

Volby do Evropského parlamentu by se měly v Česku pravděpodobně konat 7. a 8. června 2024
Volby do Evropského parlamentu by těsně vyhrálo ANO před SPOLU, ukázal průzkum

Můžeme začít už termínem – volby proběhnou od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. A každá země si je organizuje jinak. Česko je jediným státem se dvěma volebními dny - pátkem a sobotou. V Nizozemsku se tradičně hlasuje ve čtvrtek a ve většině zemí v neděli. Aby průběžné výsledky nemohly ovlivnit voliče, zůstávají neveřejné a budou oznámeny až v neděli 9. června.

Jednota nepanuje ani ve věku voličů. V Rakousku a na Maltě mohou lidé volit již od 16 let. V pěti zemích je volební účast povinná. Pokud v Belgii, Bulharsku, Lucembursku, Kypru nebo Řecku nepůjdete k eurovolbám, můžete dostat pokutu.

Rozdílná je také situace okolo preferencí. U nás můžeme udělit dva preferenční hlasy a tím pomoci kandidátům získat lepší postavení. V Německu nebo ve Francii systém preferenčních hlasů nemají. A stranickou kandidátku tam měnit nelze.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.