On-line reportáž z průběhu voleb najdete ZDE.

Zvolené europoslance najdete ZDE.

Jak se volilo v obcích, najdete ZDE.

Premiér Babiš se tentokrát na svém oblíbeném facebooku k výsledkům voleb obsáhleji nevyjádřil. Spokojil se s prostým poděkováním voličům. „Je to skvělý úspěch hnutí ANO,“ dodal ještě. Na stránce se pak objevily fotografie z volebního štábu v čele se slavící volební lídryní hnutí Ditou Charanzovou, která získala také největší počet preferenčních hlasů, a „dvojkou“ Martinou Dlabajovou.

Štáb ANO po vítězství v eurovolbách. Zleva zvolení kandidáti Ondřej Knotek, Dita Charanzová, Radka Maxová, premiér a předseda ANO Andrej Babiš a zvolená kandidátka Martina Dlabajová.
Evropské volby: V Česku zvítězilo Babišovo ANO, druhá je ODS. ČSSD propadla

„Stříbrná“ ODS na svém twitteru vedle tradičního poděkování voličům zveřejnila záznam z tiskové konference s předsedou strany Petrem Fialou a volebním týmem v čele s lídrem Janem Zahradilem či bývalým ministrem obrany Alexandrem Vondrou, který se díky preferenčním hlasům dostal do Evropského parlamentu až z 15. místa kandidátky.

„Především bych rád poděkoval všem voličům, kteří přišli k těmto Evropským volbám a zvláště chci samozřejmě poděkovat těm, kteří volili ODS,“ řekl na úvod Fiala. Zároveň pogratuloval k vítězství hnutí ANO. „Ale doufám, že je to naposledy,“ dodal. Volby podle něj ukázaly, že lidé chtějí změnu.

Plavba pokračuje

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš byl však se ziskem téměř 14 procent hlasů a tří evropských mandátů spokojen. „Dovolte mi poděkovat všem voličům za podporu. Získali jsme 3. místo a 13,95 procenta hlasů. Díky vám jsme uspěli více než ve volbách do Poslanecké sněmovny a potvrdili tak růst Pirátů, byť se nám nepodařilo dosáhnout odvážného cíle, který jsme si vytyčili. Ale plavba zdaleka nekončí,“ napsal na svém twitterovém účtu.

„Poslali jste do Evropského parlamentu 3 Piráty! Novými europoslanci se stávají Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa. Děkujeme mockrát za vaši podporu! Zavazujeme se důsledně plnit program a důstojně a kvalitně zastupovat Českou republiku v Evropě,“ píše se pak na stranickém profilu.

Vzpomínka na Špidlův pád

Jeden za zakladatelů TOP 09 Miroslav Kalousek poblahopřál na twitteru všem zvoleným demokratickým kandidátům a zároveň vyjádřil naději v budoucí spolupráci s dalšími podobně orientovanými politickými subjekty.

Právě z trojice úspěšných kandidátů TOP 09 vzešel rekordman letošních voleb. Luděk Niedermayer, který do klání vstupoval ze třetího místa, totiž posbíral vůbec nejvyšší počet preferenčních hlasů. Jeho číslo zakroužkovalo přes 67 tisíc voličů.

„Jen vzpomínka pamětníka: Když v prvních eurovolbách v roce 2004 získala ČSSD ‚pouhých‘ 14 procent, její předseda rezignoval a protože to byl premiér, padla i vláda. Co dnes udělá předseda Hamáček, když svoji stranu do EP nedostal vůbec?“ vzkázal pak Kalousek předsedovi ČSSD, která ve volbách se ziskem pouhých čtyř procent hlasů neuspěla.

Jan Hamáček.
Hamáček po nezdaru: Výsledek je tvrdá rána, restart ČSSD musí být silnější

Hamáček připustil, že výsledky představují pro jednu ze dvou vládních stran porážku. „Výsledek je tvrdá rána, to je fakt. Na analýzy příčin je asi brzy. Teď můžu asi říct, že jsme voliče nedokázali zaujmout tím správným tématem a jako vládní strana logicky nefungujeme jako protestní volba. Ta kampaň a hlavně ten výsledek dal jasnou zprávu, že ten restart sociální demokracie musí být silnější a jasnější," uvedl a dodal, že se straně nepodařilo probudit "vnitřní sílu a výsledek bolí".

Podle svých slov si ale „úplně nemyslí“, že by výsledek byl reakcí na účast ve vládě s Andrejem Babišem. „Společnost se rozdělila na dvě skupiny - jedna, která pana premiéra podporuje, a ta šla logicky volit ANO, a druhá, která s panem premiérem nesouhlasí, a tím pádem logicky s celou vládou, a šla volit některou z opozičních stran,“ míní Hamáček.

Lídr Svoboda neuspěl

„Moc děkujeme! Dostali jsme o 21 tisíc hlasů víc než před pěti lety, každého hlasu si moc vážíme. Slibujeme, že vás nezklameme!“ vzkazuje svým voličům KDU-ČSL, která získala hlasy 7,24 procent voličů a dvě křesla v Evropském parlamentu, ve facebookovém příspěvku doplněném žlutými srdci. 

„Chci moc poděkovat všem statečným voličům! Ukázali jste, že se nenecháte zastrašit a že mnozí z vás jsou ochotni pomoci potřebným! Slibuji, že za naši zemi budu pořád statečně bojovat!“ napsala na twitteru trojka kandidátky Michaela Šojdrová, která díky preferenčním hlasům získala europoslanecký mandát a na třetí místo odsunula volebního lídra strany Pavla Svobodu.

Marine Le Penová
Evropa se po volbách zazelenala. A trochu zhnědla

Komunistická strana Čech a Moravy se na svém facebooku vyjádřila jen stručně. „KSČM získala 6,9 procenta hlasů. Mandát obhájila Kateřina Konečná,“ uvedla strana a zároveň své jediné europoslankyni pogratulovala. Konečná pak na svém profilu poděkovala všem zbývajícím kandidátům strany a také svým voličům za podporu.

To šéf SPD Tomio Okamura doposud na sociálních sítích volební výsledky nekomentoval. Jeho strana přitom se ziskem 9,14 procenta hlasů obsadí v Evropském parlamentu hned dvě místa. Kromě lídra kandidátky Ivana Davida se do Bruselu díky preferenčním hlasům 47,5 tisíce voličů podívá ještě Hynek Blaško.

Europarlament nevytrollíme

Přízeň téměř 2,4 procenta voličů si získalo také nové uskupení HLAS v čele s europoslancem Pavlem Teličkou. „Nově zvoleným přeju, aby se v EP rychle zorientovali. Extrémistům a populistům, aby se tam kultivovali. Všem, aby se zakousli do práce na legislativě - tam má EP pravomoc. A aby na konci mandátu měli aspoň 2 poslance v první 20 (ze 751) a byli 2. národní delegací z 28 dle vlivu,“ vzkázal úspěšnějším kandidátům Petr Ježek, dvojka HLASu.

Hnutí ANO, vytrollíme europarlament youtuberky Lucie Schejbalové, která je známá pod přezdívkou Sejroška, se sice do Evropského parlamentu neprobojovalo. I tak ale získalo podporu více než 37 tisíc voličů a zařadilo se do desítky nejúspěšnějších subjektů. „Vážení voličky a voliči. Děkujeme za krásných 37 tisíc hlasů. Za 1.56 procent hlasů. Jsme 9 nejsilnější politické uskupení v zemi. Nicméně je zklamáním, že jsme nezískali 8 mandátů, jak jsme si předsevzali,“ uvedli zástupci hnutí na twitteru.

Reakce z Evropy

Svým voličům na sociálních sítích poděkovali také kandidáti na pozici předsedy Evropské komise Frans Timmermans nebo Manfred Weber, který vyjádřil spokojenost nad úspěchem Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). „Jsme bavorskou evropskou stranou,“ napsal.

„Vskutku impozantní. Takové napětí. Zatím nejlepší je vysoká účast voličů. Neskutečná volební noc. Dobře se vyspěte, zítra nás čeká velký den,“ vzkázala pak kandidátka Liberálů Margrethe Vestagerová.

Luboš Palata
Komentář Luboše Palaty: Evropské volby prostě dopadly dobře. Pro nás i pro Unii