"Visegrádské státy byly šťastné, protože zabránily zvolení Franse Timmermanse, sociálnědemokratického spitzenkandidáta," napsal dnes v komentáři maďarský list Népszava. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho "visegrádská parta" jsou podle listu nyní mimořádně hrdí na svůj výkon, i když toho není mnoho, na co by mohli být hrdí.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová
Zkušená politička i nepřijatelná figura. Názory na von der Leyenovou se různí

"Pro visegrádské státy obecně platí: Bořit umějí šikovně, ale nejsou schopny přicházet s konstruktivními návrhy," poznamenal dále maďarský list. Podle něj kvůli tomu visegrádská čtyřka skončila bez vrcholných unijních funkcí. "A jestli si (maďarská) vláda myslí, že už nehrozí nebezpečí, že by bylo vyplácení dotací EU navázáno na dodržování právního státu, mohlo by ji ještě čekat velké překvapení," dodal list Népszava.

Příjemně slabá předsedkyně?

V rozhovoru poskytnutém mediální skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland dnes kritizoval proces výběru kandidáta na předsednictví Evropské komise i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Nelíbí se mu, že zvolení jeho stranického kolegy, socialisty Timmermase, zablokovaly státy visegrádské skupiny a Itálie, které se "v migrační politice nejsilněji staví proti solidaritě v EU a chtějí ohýbat právní stát".

Podle německého listu Die Welt je nápadné, "jak vlídně, ba dokonce euforicky všichni středoevropští a východoevropští šéfové vlád překvapivou kandidátku (von der Leyenovou) chválili". Orbán "a jeho loajální partneři z Polska, Česka a Slovenska" podle Die Welt totiž doufají, že "tak slabá ministryně by mohla být příjemně slabou předsedkyní komise, kterou bude snazší dostat pod tlak než někoho tak tvrdohlavého, jako je Jean-Claude Juncker".

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová
Lídři EU dospěli ke shodě. Novou šéfkou Komise má být Ursula von der Leyenová

Švýcarský list Tages-Anzeiger upozorňuje na nebezpečí, které by mohlo obsazení funkce předsedy Evropské komise někým z Německa přinést. "Za úspěchy a neúspěchy v Bruselu bude v budoucnu nést Německo přímou zodpovědnost. Nová role Berlína by přitom mohla vyvolat nový odpor: V mnoha malých zemích na východě už nyní německo-francouzská reformní osa vyvolává spíše nechuť než důvěru," napsal.

Francouzsko-německá dominance

Také podle britských Financial Times budou Němka Ursula von der Leyenová v čele Evropské komise a Francouzka Christine Lagardeová v čele Evropské centrální banky "ztělesňovat francouzsko-německou dominanci v srdci unijního rozhodování".

Například francouzský list La Croix dnes v komentáři vyzdvihnul hlavně to, že s von der Leyenovou a Lagardeovou by dvě vrcholné funkce v EU mohly obsadit ženy. "Samozřejmě dvě nominace statisticky změní jen málo. Ale vyšlou důležitý signál," napsal.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová
Začal summit k obsazení funkcí v EU. Předcházelo mu přes pět hodin jednání