Pozměňovací návrh kategoricky odmítající odchod bez dohody předložila konzervativní poslankyně Caroline Spelmanová a labourista Jack Dromey. Konzervativní vláda ale dala svým poslancům pokyn, aby hlasovali proti.

Vláda se ale právně nezávazným textem nemusí řídit a dosud ani nesdělila, zda tak učiní. Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě ani není v její moci, a očekává brzy vlnu ministerských demisí.  Mluvčí premiérky uvedl, že ministerská předsedkyně nemá v úmyslu rezignovat. Mayová podle něj ale očekává, že ministři, kteří dnes hlasovali proti oficiálním vládním pokynům, jí předají svou demisi.

Britští poslanci následně odmítli i druhý pozměňovací návrh, který požadoval odložení brexitu do 22. května a "řízený odchod bez dohody", tedy aby bylo možné připravit se na odchod země z EU bez dohody. Pro tuto možnost se vyslovilo 164 poslanců, 374 jich bylo proti. 

Podle Theresy Mayové neřeší výsledek dnešního hlasování hlavní problém. Pokud totiž chtějí poslanci vyloučit brexit bez dohody, musejí dohodu nejprve schválit. Jako možné řešení současného patu zmínila britská premiérka vypsání druhého referenda, což by podle ní ale znamenalo, že Británie nakonec z Evropské unie nevystoupí.

Tvrdý brexit byl považován za nejhorší možnou variantu. Obavy přitom panovaly především z ekonomických dopadů takového odchodu. Zejména pak z výrazného narušení volného pohybu zboží a zdržení plynulého pohybu kamionové dopravy na hranicích. 

Možný odklad brexitu

Ve čtvrtek budou zákonodárci hlasovat znovu - tentokrát však o možném odkladu brexitu do 30. června. Delší prodloužení by znamenalo účast Británie na květnových volbách do Evropského parlamentu.

Odklad by mohl být i hlavním tématem summitu zemí EU, který se uskuteční 21. března, tedy pouhých osm dní před plánovaným odchodem Spojeného království z EU. Britská premiérka však již dříve poslance varovala, že unie by nemusela Británii tento odklad umožnit.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil odklad brexitu, ke kterému by mělo dojít 29. března, za nevyhnutelný. Bez jasného cíle ho však nepovažuje za řešení. "Poslanci by měli převzít nad brexitem kontrolu," prohlásil Corbyn. 

Mayová nedokázala v úterý přesvědčit poslance, aby hlasovali pro upravený návrh dohody o brexitu, kterou s EU vyjednávala dva roky. Klíčové hlasování prohrála poměrem 391 hlasů ku 242. Po hlasování se nechala slyšet, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Corbyn následně uvedl, že vyjednaná dohoda je "zjevně mrtvá" a nastal čas na parlamentní volby.