Britští poslanci odmítli snahu premiérky o potvrzení podpory pro její vyjednávání s Evropou poměrem 303 ku 258 hlasům. „Ačkoli hlasování nenutí vládu změnit směr, výsledek naruší důvěru evropských politiků ve schopnost Mayové získat podporu pro upravenou dohodu,“ upozorňuje agentura Reuters. K porážce přispěli i rebelové z řad konzervativců, kteří se zdrželi hlasování.

„Před dvěma týdny premiérka parlamentu sdělila, že její nový přístup by mohl zajistit ‚podstatnou a udržitelnou většinu‘,“ reagoval na neúspěšné hlasování lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. „Dnešní hlasování však ukázalo, že její přístup nemá většinovou podporu. Takhle to nemůže pokračovat. Vláda nemůže ignorovat parlament a postupovat bez jasného plánu.“

Mayová podle Corbyna musí přiznat, že její strategie selhala a „přijít s takovým návrhem, který by mohl doopravdy získat v parlamentu podporu většiny“. 

Hlasování o dodatcích

Premiérce k podpoře parlamentu nepomohlo ani varování, že by případný neúspěch mohl výrazně ohrozit její vyjednávací pozici. Mayová totiž stále usiluje o úpravu kontroverzní irské pojistky, která má zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, ale podle kritiků by Velkou Británii ponechala v područí EU.

Britští zákonodárci na dnešním jednání hlasovali v souvislosti s brexitem také o několika dodatcích. Návrh labouristů, aby se rozhodující hlasování o dohodě s Evropskou unií uskutečnilo před 27. únorem, však bylo zamítnuto.

Neprošel ani návrh Skotské národní strany, aby byl odchod Británie z EU, ke kterému má dojít již 29. března, odložen o další tři měsíce. Myšlenku sice podpořila Liberálně demokratická strana, většina labouristů se však zdržela a návrh tak výrazným rozdílem neprošel.