Zvolte si svou budoucnost. Pozvánka k volbám do Evropského parlamentu:

Největší šanci na úspěch má hnutí ANO, i když jeho kandidáti v tuzemsku nepatří ke známým politikům. Jejich agendu v kampani určuje premiér. Ze summitu 27 zemí EU v rumunském Sibiu například vzkázal, že „jednou z nejdůležitějších věcí pro nás je, abychom měli zásadní vliv na peníze, které od Evropské unie dostáváme“.

Infografika EurovolbyPro ČR je podle něj také podstatné posílení role Evropské rady, boj s dvojí kvalitou potravin, zajištění bezpečnosti včetně ochrany vnějších hranic, plně funkční vnitřní trh bez překážek a nadbytečné byrokracie a potírání nelegální migrace.

Bezpečnost jako naléhavé téma

Těmito prioritami se Andrej Babiš trefil do požadavků českých voličů, pro něž je klíčovým tématem „život bez válek“, tedy bezpečnost. Podle výzkumníků ho jako velmi naléhavé vnímá téměř polovina respondentů (48 procent), dalších 42 procent jako docela naléhavé. Rezonuje především u osob starších 60 let a u žen. Zároveň je nadprůměrně důležité pro lidi odhodlané přijít k eurovolbám.

Na tomto zjištění mohou vydělat především euroskeptické strany jako KSČM nebo SPD. Zatím ovšem druhé místo s potenciálem až 22 procent obsazují eurooptimističtí Piráti, čtvrté pak stejně zaměření Starostové a TOP 09. Pomyslný bronzový stupínek zatím drží ODS. Piráti jednoznačně zvítězili ve volbách nanečisto mezi středoškoláky, jež pořádá Člověk v tísni. Získali 24,5 procenta hlasů, a to na všech typech SŠ.