Předsedkyně EK Leyenová: EU musí propojit zdravotnictví

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při svém projevu v Bruselu, 16. září 2020.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při svém projevu v Bruselu, 16. září 2020. | Foto: ČTK / ČTK

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala, aby v reakci na koronavirou krizi začaly země EU víc spolupracovat ve zdravotnictví a daly na něj i víc peněz do rozpočtu.  

Byl to projev naděje a výzev, tak optimistický, jak jen v situaci hluboké zdravotní a ekonomické krize být mohl. Ve své výroční zprávě o stavu EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (viz foto) ujistila Evropany, že společně evropská sedmadvacítka současnou krizi zvládne. Apelovala však na to, aby si EU vzala z koronavirové krize ponaučení a propříště více, především v oblasti zdravotnictví, spolupracovala.

„Je naprosto jasné, že musíme vybudovat silnější evropskou zdravotnickou unii,“ řekla šéfka Evropské komise. Uvedla, že je třeba zvýšit prostředky na zdravotnictví ve společném rozpočtu EU, v čemž se shoduje i s názorem Evropského parlamentu.

„Navrhneme posílení Evropské agentury pro léčiva a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí,“ uvedla Leyenová a dodala, že by měla vzniknout i nová Evropská agentura pro biomedicínský výzkum a vývoj. Unie také podle své předsedkyně svolá celosvětový summit o ochraně zdraví. V souvislosti s problémy se zásobováním léky a zdravotnickými pomůckami je podle Leyenové třeba vytvořit strategické zásoby Evropské unie, aby EU nebyla závislá na dodávkách z Číny a Indie.

Snížit emise o 55 procent

Leyenová také oznámila, že bez ohledu na krizi chce Unie zrychlit snižování emisí, a navrhla je snížit o 55 % do roku 2030, ve srovnání s rokem 1990. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je pro Česko toto číslo nereálné. Bude ho možné dosáhnout, ale později.

Leyenová v souvislosti s vetem některých zemí EU na sankce proti běloruskému režimu navrhla, aby se o otázkách lidských práv a zavedení sankcí hlasovalo v Unii kvalifikovanou většinou. Jako zcela nepřijatelné pak kritizovala Leyenová vznik „zón bez sexuálních menšin“ v části Polska.

Autor: Luboš Palata

SERVIS

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek?
Posílejte ZDE

HLAVNÍ ZPRÁVY

Zprávy odjinud

Akční letáky