Zvolte si svou budoucnost. Pozvánka k volbám do Evropského parlamentu:

V Česku je ovšem vnímán především jako výzva pro protivníky Andreje Babiše. Jeho triumf může překazit nízká volební účast a také postoj Pražanů. Poslední demonstrace ukázala, že v hlavním městě hnutí ANO pšenka příliš nekvete, naopak zde mohou zabodovat Piráti a Spojenci pro Evropu (STAN/TOP 09).

Volíme Evropu. Podívejte se jak?Babiš v kampani vsadil na vlasteneckou notu, kdy lidem slibuje, že Česko ochrání „tvrdě a nekompromisně“ a nebude v Bruselu „držet hubu a krok“. Otázka je, zda to informovaní voliči Babišovi uvěří, když europoslanci ANO sedí v EP ve frakci ALDE, která je zastáncem stále víc integrované Evropy.

Kouzlo kroužkování

Zajímavé též bude sledovat preference voličů, konkrétně u ODS, kde by mohl z patnáctého místa až na vrchol poskočit Alexandr Vondra. Na kroužkování spoléhá i komunista Jaromír Kohlíček a z tábora STAN/TOP 09 několikrát zaznělo, ať lidé neváhají zaškrtnout ženské kandidátky Kateřinu Bursíkovou Jacques či Pavlínu Springerovou.

Voliče může ovlivnit i informace Transparency International ČR o finanční průhlednosti kampaně. Podle jejího monitoringu si dobře vedou jen Piráti, Spojenci pro Evropu a KDU-ČSL.

„Ostatní strany nepublikují detailní údaje o rozpočtech kampaní, nenamáhají se informovat o členech svých volebních týmů a sdělení o jejich aktivitách a zastáncích na sociálních sítích jsou žalostně neúplná (ANO 2011, ČSSD, SSO, ODS, HLAS aj.),“ píše se ve zprávě TI.

Lidé mají z čeho vybírat, a pokud vyslyší apel 500 evropských filmových osobností, aby k volbám šli, mohla by u nás být účast vyšší než minulých 18 procent.