"Výsledek je tvrdá rána, to je fakt. Na analýzy příčin je asi brzy. Teď můžu asi říct, že jsme voliče nedokázali zaujmout tím správným tématem a jako vládní strana logicky nefungujeme jako protestní volba. Ta kampaň a hlavně ten výsledek dal jasnou zprávu, že ten restart sociální demokracie musí být silnější a jasnější," uvedl Hamáček. Podle něj se straně nepodařilo probudit "vnitřní sílu a výsledek bolí".

On-line reportáž z průběhu voleb najdete ZDE

Šéf ČSSD si "úplně nemyslí", že by výsledek byl reakcí na účast ve vládě. Kampaň se podle něj týkala dvou témat - vztahu k EU a vztahu k premiérovi Andreji Babišovi (ANO). "Společnost se rozdělila na dvě skupiny - jedna, která pana premiéra podporuje, a ta šla logicky volit ANO, a druhá, která s panem premiérem nesouhlasí, a tím pádem logicky s celou vládou, a šla volit některou z opozičních stran," míní Hamáček.

Podle Hamáčka výsledky odpovídají rozložení politických sil v Česku. ČSSD i ANO získaly méně hlasů, než čekal. "Vládní strany tratily. U nás je problém dvojnásobný. Jsme nejen vládní, ale i levicová strana. Je tu efekt vysávání voličů hnutím ANO," řekl Hamáček. Sociální demokraté podle něj chtějí v Babišově vládě "hrát roli levicového rebela".

Předseda ČSSD řekl, že se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok na podzim. Témata, která by měla sloužit jako základ pro krajskou volební kampaň, vzejdou z programových konferencí.