Pomůže tomu zřejmě i výsledek voleb v Polsku, největší z nových členských zemí Evropské unie. V Polsku se volí téměř desetina všech europoslanců – 52 ze 705. Podle včera zveřejněné projekce, kterou na základě únorových průzkumů pro europarlament vypracovala agentura Kantar Public, totiž vládnoucí PiS zřejmě utrpí první porážku po čtyřech letech u moci.

Evropské koalici, spojenectví hlavní opoziční strany Občanské platformy, lidovců, Svazu demokratické levice a Zelených, by totiž dalo podle průzkumu hlas 37,5 procenta voličů. Tedy o 1,2 procenta víc než vládnoucímu euroskeptickému Právu a spravedlnosti (PiS). Státostrana, která se za čtyři roky pokusila ovládnout celý polský stát, od veřejnoprávních médií přes soudnictví, až po úřednický aparát, tak poprvé od roku 2015 není v čele voličských preferencí.

Výsledky projekce Kantaru potvrzují i polské průzkumy posledních dnů, které se speciálně věnovaly volbám do Evropského parlamentu. Při poměrně vysoké volební účasti, která se před čtyřmi roky blížila 25 procentům a byla rozložena mezi všechny voličské skupiny, mají tyto údaje vysokou relevanci.

Paradoxní je, že Evropská koalice, byť se o ní mluví už měsíce, oficiálně vznikla teprve před týdnem. Lídr Občanské platformy Grzegorz Schetyna přirovnal vytvoření nového spojenectví k roku 1989, kdy se politické síly v Polsku spojily proti vládnoucím komunistům a porazily je v prvních svobodných volbách. „Věřím, že i nyní budujeme něco trvalého, co splní své poslání,“ uvedl Schetyna.

Převaha opozice

Podpisem dohody o vytvoření Evropské koalice ještě není vyhráno. Strany čeká obtížné jednání kolem nové kandidátky, z níž má šanci na zvolení do Evropského parlamentu kolem dvacítky lidí. O významu Polska svědčí to, že z řad Občanské platformy vyšel i první východoevropský předseda europarlamentu expremiér Jerzy Buzek. A další bývalý polský premiér a jeden ze zakladatelů Občanské platformy Donald Tusk je v současnosti unijním „prezidentem“.

Vítězství proevropských sil může být v Polsku ještě větší, protože samostatně kandidující liberální strana Jaro je v průzkumech se ziskem kolem deseti procent hlasů na třetím místě. To v polských poměrech straně zajišťuje asi pět křesel v europarlamentu.

Porážka PiS v eurovolbách může mít velký psychologický efekt pro klíčové polské parlamentní volby na podzim tohoto roku.

Volíme Evropu