Andrej Babiš má v Evropském parlamentu novou vážnou protivnici. Německou europoslankyni za vládní bavorskou Křesťansko-sociální unii (CSU) Moniku Hohlmeierovou, která vede velmi vlivný výbor pro rozpočtovou kontrolu.

Sedmapadesátiletá dáma si při svém včerejším vystoupení ve Štrasburku připnula na svůj zelený kostým znak českého hnutí Milion chvilek pro demokracii a podobně jako jeho lídři ani ona „oligarchu“ Andreje Babiše nešetřila.

Půldruhé hodiny trvající debata, v níž vystoupily desítky europoslanců a také unijní komisař pro rozpočet Johannes Hahn, ukázala, že přes veškerou snahu o korektnost ze strany Bruselu je z Babiše exemplární příklad konfliktu zájmů a zneužití prostředků z rozpočtu Evropské unie.

Pravidlo důvěrnosti

A to přesto, že bod projednávaný plénem parlamentu Babišovo jméno neobsahoval. A jak dodal na závěr eurokomisař Hahn, výsledky zkoumání Babišova střetu zájmů jsou a do ukončení celé procedury zůstanou nadále neveřejné. „Pravidlo důvěrnosti v tuto chvíli trvá a já jsem nucen se jím řídit,“ prohlásil na závěr místy vzrušené debaty Hahn. Odmítl tak výzvu několika českých europoslanců z opozičních stran, aby komise závěry auditu, které označila za konečné, zveřejnila už nyní.

Česká opozice jednoznačně označovala Babišovu kauzu slovy europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila za „největší střet zájmů, který jsme kdy v Evropské unii řešili“.

Europoslankyně vládního ANO Martina Dlabajová naopak vyzývala k celoevropskému stanovení jasných pravidel a k tomu, aby se „vyčkalo se všemi soudy“, až celý proces zkoumání Babišova střetu zájmů skončí.

To, že se z českého premiéra stal v Evropské unii červený hadr, ale potvrdila mnohá další vystoupení europoslanců napříč celou evropskou sedmadvacítkou. Například europoslankyně vlivných německých Zelených Viola von Cramon--Taubadelová jasně vyzvala, aby Unie přestala „financovat oligarchy, jako je Andrej Babiš“.