Cíl české Pirátské strany není vůbec malý. Vyhrát v Česku květnové volby do Evropského parlamentu. Mohla by to být po úspěchu ve volbách komunálních a zisku postu primátora Prahy další meta, která by české Piráty posunula k cíli – odstavit od moci Andreje Babiše a po metropoli být i v čele Česka.

Podobně jako jiná uskupení jde i Evropská pirátská strana do voleb pod jednotnou vlajkou i celoevropským pirátským programem. Ten se o víkendu projednával na celoevropském sněmování pirátských stran v Lucembursku. V této nevelké zemi jsou Piráti po nedávných volbách také v parlamentu a po Česku a Islandu jsou třetí nejsilnější v rámci Evropy. 

„Počítáme ale i s tím, že v Německu, kde není pro volby do Evropského parlamentu stanovena pětiprocentní hranice, získáme nejméně jeden mandát, další pak zřejmě také ve Slovinsku,“ hodnotí šance dalších pirátských stran předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová.

Vypudí Piráti ANO?

V Česku si v květnových volbách Piráti troufají porazit i Babišovo ANO. Pokud by se jim to podařilo, mohlo by to mít zásadní vliv i na celoevropské směřování Pirátů.

Vzhledem k tomu, že Piráti zřejmě sami nevytvoří v Evropském parlamentu samostatný klub, budou si vybírat, ke komu se připojí. „Oslovíme liberální, proevropské frakce,“ říká Gregorová, která je dvojka na kandidátce českých pirátů. Mezi těmito uskupeními budou podle Gregorové vedle dosavadní frakce Zelených i liberálové (ALDE). V ní je ale v současnosti ANO Andreje Babiše. To si však Piráti troufají z ALDE vystrnadit.

„Když nabídneme víc europoslanců, než Babiš, tak se liberálové mohou rozhodnout nechtít mít ANO ve frakci,“ troufá si Gregorová. Připouští ale, že výsledek českých Pirátů do značné míry závisí na tom, kolik a jakých voličů přijde na konci května k českým eurovolbám. Ty měly před pěti lety druhou nejnižší účast v EU.

Nejsme proti NATO

S lavírováním Pirátů v rámci evropského politického spektra mezi levicovými Zelenými a liberály souvisí i otázka programu. Především pokud jde o členství v NATO a směřování Evropské unie.„I v evropském rámci platí, že nechceme vystupovat z NATO. Chceme ale, aby NATO bylo víc obrannou aliancí a aby v jeho rámci byla Evropa tak silná, aby byla schopna samostatné obrany,“ uvádí Gregorová. Ta se brání i tomu, aby byli evropští Piráti označeni za eurofederalisty. „Ano, i tohle křídlo u nás je, ale nemyslí si to všichni. Ale určitě jsme proevropští,“ říká.

Hlavním tahákem na voliče ale zůstávají klasická témata – informační společnost a svoboda na internetu. „Jsme strana 21. století, která se soustředí na řešení problémů současnosti,“ dodává.