Ursula von der Leyenová to už asi nemohla říci naléhavěji. „Dnes žádám lídry zemí EU, aby mi nabídli do Komise ty nejlepší kandidáty, co nejdříve to půjde,“ prohlásila jen pár minut po svém úterním zvolení Leyenová. A před novináři dodala, že se chce okamžitě začít zabývat složením a programem nové Komise, s nimiž má předstoupit v říjnu před Evropský parlament.

Česko přitom má už teď nevýhodu v tom, že jeho europoslanci nebyli součástí obchodu o nalezení většiny hlasů v Evropském parlamentu, jež první šéfku Evropské komise zvolila. „Leyenová byla ve Varšavě a měla pro polského nominanta slíbit velice slušnou pozici v Komisi,“ uvedl jeden český europoslanec.

„A jak znám Právo a spravedlnost, tak svoji podporu velmi dobře zobchodovali,“ dodal. Polské Právo a spravedlnost pak Leyenovou při volbě skutečně překvapivě podpořilo a umožnilo její zvolení. „Je pro mne důležité najít komisaře, kteří budou moci mít významná portfolia tak, aby bylo jasné, že východ a střed Evropy jsou zastoupeny odpovídajícím způsobem,“ uvedla nová šéfka Komise. V první řadě rozhodně nemyslela Česko, ale právě Polsko. 

Navíc dosavadní místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič byl Slovenskem už potvrzen, takže je Jourová z visegrádské čtyřky už teď v nejlepším případě třetí v pořadí.

Přitom není vůbec jasné, proč Babiš ještě váhá, protože na druhé straně všude vypouští slova o tom, jak byla Jourová dobrá eurokomisařka. Premiér však přesto nechce potvrdit, že vláda nominuje právě ji. „Nechci to konkretizovat. Paní Jourová byla úspěšná eurokomisařka, je to žena, což je výhoda, protože Unie dbá na genderovou vyrovnanost,“ uvedl Babiš pro Deník.

„Vláda o tom bude rozhodovat do konce srpna,“ citovala Babiše Česká televize (ČT),s tím, že ještě musí své říci hnutí ANO.

ČSSD nikoho nemá

Koaliční partner ANO, sociální demokracie, se k Jourové příliš nevyjadřuje. Nechystá se ale navrhnout svého kandidáta. Uznává, že Jourová odvedla v Komisi kvalitní práci a že ČSSD neuspěla v eurovolbách. 

Někteří významní sociální demokraté soudí, že Česko by nemělo ani usilovat o jiné portfolio, neboť Jourová, která měla posledních pět let na starosti spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů, rovnost žen a mužů, spravuje důležitou a viditelnou oblast.

Sama Jourová by ale raději jiný resort. „Možná bych ráda dělala nyní něco srozumitelnějšího, kde jedna a jedna jsou dvě jako v normálním světě. Takže něco ze světa ekonomiky, o čemž koneckonců mluví i pan premiér,“ uvedla pro ČT.