Je to Evropanka. A to doslova od narození. „Narodila jsem se v Bruselu, kde jsem prožila prvních dvanáct let. Vracím se tedy teď symbolicky domů,“ říká Ursula von der Leyenová před mnoha desítkami novinářů. Od jejího úterního těsného zvolení první předsedkyní Evropské komise uplynulo jen několik desítek minut, ale Leyenová jako by se proměnila. Spadla z ní všechna tíha a nervozita, která na ní byla vidět ještě v úterý ráno při kandidátském projevu. Také proto, že své zvolení neměla zdaleka jisté, zvítězila rozdílem pár hlasů ve více než sedmisetčlenném Evropském parlamentu.

Při tiskové konferenci přechází plynule, mnohdy uprostřed věty, z angličtiny do francouzštiny, ale když dostane otázku v němčině, odpovídá i v ní. Několikrát připomene svého otce, významného německého politika  Ernsta Albrechta, dlouholetého ministerského předsedu spolkové země Dolní Sasko (1976–1990). V době, kdy se Leyenová narodila, pracoval v Belgii pro Evropské společenství, předchůdce Evropské unie. Leyenová vděčí životu ve frankofonní Belgii i za to, že mluví bezchybně francouzsky.

Učednice Merkelové

„Do politiky jsem přišla až po čtyřicítce, ale po boku Angely Merkelové jsem se mnoho naučila, byla to ta nejlepší škola,“ říká několikanásobná spolková ministryně. Před tím stihla vystudovat ekonomii a medicínu a stát se matkou sedmi dětí. Několik let žila i v USA, kde její manžel, také lékař, působil na slavné Stanfordově univerzitě.

I když byla delší dobu ministryní obrany (2013–2019), první v německé historii, lepší dojem zanechala jako ministryně pro rodinu (2005–2009), kde se jí podařilo prosadit minimální mzdu a podporu rodin.

Jako předsedkyně Komise si dala požadavek, že polovinu postů komisařů musí obsadit ženy. Důraz klade na boj proti změně klimatu a chce důsledně trvat na dodržování právního státu, který ohrožují především vlády v Polsku a Maďarsku.

Kdo je Ursula von der Leyenová
- Narodila se 8. října 1958 v Ixellesu u Bruselu jako jedno ze sedmi dětí významného politika CDU Ernsta Albrechta, dlouholetého premiéra Dolního Saska. Vystudovala ekonomii a medicínu.

- Vdala se v roce 1989 za lékaře, profesora medicíny Heiko von der Leyen, do šlechtického rodu.

- Do politiky plně vstoupila v roce 2003, v roce 1999 se jí narodilo sedmé dítě. Patří do nejbližšího kruhu kancléřky Angely Merkelové. Byla ministryní pro rodinu a obrany.