Její plán smést v květnových eurovolbách hnutí „Vpřed!“ prezidenta Emmanuela Macrona nemá ale podle průzkumů velkou šanci na úspěch. Také pozici „vůdkyně“ extrémní pravice musela podstoupit italskému vicepremiérovi a šéfovi dříve neofašistické Ligy Matteo Salvinimu. Ten, nikoli ona, je dnes lídrem nové tvořící se radikálně nacionalistické skupiny v europarlamentu.

Le Penová, pokud jde o radikalismus, musela dát „nohu z plynu“. „Ve Francii jsme byli v našem Národní sdružení převážně pro opuštění Evropské unie, to se teď změnilo. Dnes máme zcela novou alternativu,“ uvedla Le Penová v rozhovoru pro Deník.

„Dříve bylo na výběr jen mezi setrváním v Unii a odchodem. Teď můžeme spolu s podobně smýšlejícími stranami z Itálie, Rakouska, Slovinska a dalších zemí změnit celou strukturu EU do hloubky,“ uvedla o spojenectví se Salvinim či rakouskými extrémními a protičeskými Svobodnými.

Klaus to vidí jako já

Le Penová i její souputníci mají spíše jasněji v tom, jakou Evropskou unii nechtějí, než chtějí. „Svoboda a suverenita každého státu je to nejdůležitější. Země nyní nemohou rozhodovat podle svého. Svobodu rozhodování musíme obnovit. V první řadě by to měli být sami občané země, kteří si svobodně zvolí jednotlivá řešení,“ tvrdí Le Penová.

V Česku vedle extremistické strany Svoboda a Solidarita, kterou v Evropských volbách přijela podpořit, mají její sympatie Václav Klaus či Miloš Zeman. „Vašeho prezidenta považuji spíše za svého spojence,“ uvedla Le Penová. Ještě blíž má ale k Václavu Klausovi staršímu. „Je to odvážný muž, který vidí situaci podobně jako já,“ dodává.

Na straně Kremlu
Zatímco její otec Jean-Marie Le Pen, zakladatel a dlouholetý šéf její strany, byl odsouzen za zpochybňování holocaustu, vystupuje dnes Marine Le Penová jako přítelkyně Židů a odpůrce islámu. V sociální politice přešla z pravice k ochranářským názorům. Je proti volnému trhu EU a pro omezení vůči novým členským zemím, jako je Česko. V zahraniční politice je na straně Kremlu, podporuje ruskou okupaci Krymu. Z Ruska dostala i půjčku ve výši čtvrt miliardy korun.