Nově chce Mayová rozdělené Dolní sněmovně v prvním červnovém týdnu předložit nikoli dohodu o podmínkách odchodu z EU, o níž dva roky vyjednávala s Bruselem, ale speciální zákon, který dohodu včleňuje do britského práva. V něm chce právně zakotvit například zmíněné hlasování o referendu a další body.

Keir Starmer - Mluvčí labouristů pro brexit
Britští labouristé chtějí o zákoně o brexitu rozhodnout v referendu

"Zákon o vystoupení z EU je prostředkem, který Spojené království dostane z EU," uvedla Mayová podle svého mluvčího po dnešním tříhodinovém jednání kabinetu.

Pod tlakem

Jestliže poslanci zákon neschválí, ocitne se zřejmě Mayová pod tlakem, aby okamžitě opustila funkci premiérky. Že norma neprojde, je přitom podle agentury Reuters pravděpodobné. Proti zákonu jsou odhodlány hlasovat desítky konzervativních poslanců. Mayové tak zbývá jediná možnost, a to přesvědčit opoziční labouristy.

Členové Dolní sněmovny už dohodu o rozluce s EU třikrát odmítli. Kvůli tomu byl dvakrát odložen odchod Británie z bloku, plánovaný původně na 29. března. Nový termín je 31. října. Minulý týden byl oznámen i krach brexitových jednání vlády s labouristy ve snaze najít východisko z brexitového patu.

Mayová také přislíbila, že nehledě na výsledek červnového hlasování v parlamentu určí harmonogram svého odchodu. Její dnešní projev, nazvaný "Nová brexitová dohoda - hledání společné řeči v parlamentu", tak komentátoři označují za její poslední velký proslov.

Britská premiérka Theresa Mayová
Jednání britské vlády s opozicí selhala. Brexitový kompromis je v nedohlednu