V úvodu svého proslovu zdůraznila, že dala Evropské unii jasně najevo, že britští poslanci dohodu podpoří pouze ve chvíli, kdy bude obsahovat změny v souvislosti s problematickou irskou pojistkou. V tomto duchu vedla v předchozím týdnu jednání s čelními představiteli EU.

Uvedla, že ohledně pojistky sdílí obavy opozičního lídra Jeremy Corbyna, kterého ocenila za spolupráci. K dalšímu jednání se týmy obou stran sejdou již ve středu. S Corbynem se však neshodne zejména na otázce stálé celní unie s Evropou. Tu šéf opozice podporuje, zatímco podle premiérky by zabránila Velké Británii ve sjednání vlastních obchodních dohod. Britští poslanci se navíc v minulosti vyjádřili proti takové unii.

„Jednání jsou v tuto chvíli v rozhodující etapě. Všichni musíme udržet nervy na uzdě, abychom prosadili změny, které parlament požaduje a dokázali problém brexitu vyřešit včas,“ prohlásila Mayová. „Nestačí bojovat proti brexitu bez dohody. Musíme se shodnout na dohodě, která chaotickému odchodu z EU zabrání.“

Corbyn, který Mayovou u řečnického pultu vystřídal, označil současnou situaci za největší krizi této generace. Otázkou podle něj zůstává, kdy vlastně na hlasování o dohodě s Evropskou unií dojde. Podle plánu premiérky by to mohlo být teprve několik dní před blížícím se termínem brexitu, uvedl opoziční lídr.

Brexit se blíží

Mayová si od dalších rozhovorů slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Unie ale stále dává najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců v navržených podmínkách pojistky vidí riziko dlouhodobého připoutání země k unijním strukturám. Britský parlament proto minulý měsíc dohodu odmítl a vyzval premiérku, aby nalezla alternativní řešení.

Británie má opustit evropský blok 29. března letošního roku; Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.