„Jsme ve skutečnosti ve zlomovém okamžiku celého procesu. Nikdo by neměl zapomenout na pokrok, kterého jsme v Bruselu a v Londýně dosáhli,“ uvedl Barnier na tiskové konferenci po jednání s ministry 27 evropských zemí. „Obecně vzato je dohoda spravedlivá a vyvážená.“

„Konkrétně řečeno, členské státy dohodu o odchodu Británie z EU podporují. Evropská unie však bude ještě muset rozhodnout v interním jednání, zda bude souhlasit s prodloužením přechodného období,“ prohlásil.

Delší přechodná lhůta

Barnier navrhl, že by se případné přechodné období po odchodu Británie z EU mohlo prodloužit o dva roky až do 31. prosince 2022, což by ostrovní zemi poskytlo dostatek času na vyjednání plnohodnotné obchodní dohody s Evropou.

V průběhu přechodného období by v Británii i nadále platilo evropské právo a země by zůstala součástí celní unie a jednotného trhu. Musela by však umožnit volný pohyb osob a i nadále platit Bruselu standardní poplatky.

Britská premiérka Theresa Mayová v minulosti uvedla, že prodloužení lhůty nepředpokládá. „Všichni doufáme, že to nebude potřeba. Že debaty o našich budoucích ekonomických vztazích s EU budou uzavřené do konce roku 2020,“ uvedl prezident obchodní organizace CBI John Allan.

Mayová čelí kritice

Návrhem dohody se budou na nedělním mimořádném summitu Evropské rady zabývat čelní představitelé jednotlivých evropských států. V případě schválení o ní bude rozhodovat i britský parlament. Otázkou zůstává, zda britští poslanci smlouvu s EU podpoří.

Theresa Mayová, která v zemi čelí silné kritice i tlakům na odstoupení z funkce, poslance upozornila, že její návrh dohody je jedinou možností a varovala, že v případě odmítnutí hrozí brexit bez dohody.

Barnier podle britského deníku Daily Mail premiérku porpořil když prohlásil, že „Británie získá po brexitu plnou kontrolu“. Slova o případném prodloužení přechodného období by však podle deníku mohla zapůsobit přesně opačně a podpořit narůstající odpor v řadách Konzervativců.