Bezprostředně po oznámení výsledků hlasování britská premiérka uvedla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje, protože je nadále přesvědčena o tom, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením. Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, zda žádá odchod bez dohody, prodloužení vyjednávací lhůty, odvolání rozhodnutí odejít z EU nebo vypsání nového referenda. 

Již ve středu čeká Dolní sněmovnu hlasování, zda má Británie opustit Evropskou unii bez dohody. Pozorovatelé se však domnívají, že ani tento návrh neprojde. V tom případě by poslanci hlasovali i ve čtvrtek – tentokrát o možném odkladu brexitu.

Ten by mohl být i hlavním tématem summitu zemí EU, který se uskuteční 21. března, tedy pouhých osm dní před plánovaným odchodem Spojeného království z EU. Mayová však dnes poslance varovala, že unie by nemusela Británii tento odklad umožnit.

Corbyn: Dohoda o brexitu je mrtvá

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá. Po dnešním hlasování to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů "moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. "Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.

EU je výsledkem hlasování zklamána 

Podle mluvčího šéfa Evropské rady Donalda Tuska ale výsledek úterního hlasování výrazně zvýšil pravděpodobnost brexitu bez dohody. "Litujeme výsledku hlasování a jsme zklamání, že britská vláda nebyla schopná zajistit většinu pro odsouhlasení dohody," napsal v prohlášení pro média Preben Aaman, který dodal, že EU pro dosažení dohody udělala vše, co mohla. 

Tuskův mluvčí v prohlášení zdůraznil, že unie za textem smlouvy dál stojí a to včetně právě pojistky, která má v případě potřeby zajistit neexistenci standardní vnější hranice EU mezi Irskem a britským Severním Irskem. Připomněl, stejně jako o tom Londýn opakovaně ujišťovali vrcholní představitelé EU, že pojistka měla sloužit k zajištění integrity jednotného trhu jen a dokud nebude nalezeno jiné alternativní řešení.

Aaman doplnil, že pokud britská strana předloží zdůvodněnou žádost o prodloužení dvouletého období na vyjednávání, které končí 29. března, sedmadacet ostatních zemí EU žádost posoudí a jednomyslně rozhodne. "EU27 bude očekávat věrohodné zdůvodnění možného prodloužení a jeho délky," uvedl.

Pokud Británie 29. března EU skutečně opustí, jejího finančního sektoru se to pravděpodobně dotkne méně, než se očekávalo. Podle agentury Reuters o tom mimo jiné svědčí i skutečnost, že během únorových příprav na brexit byly z Londýna přesunuty „pouze“ dva tisíce pracovních míst ve finančním sektoru. Zářijové odhady přitom mluvily až o trojnásobku tohoto počtu.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu.

Riziko uváznutí v unijních strukturách trvá

Mayová v pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o "alternativní ujednání", díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Tisk, vláda i poslanci pak napjatě čekali na právní analýzu generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Ten oznámil, že podle jeho názoru právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky, nadále trvá. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadí. Text doplňku nicméně považuje Cox za právně závazný.