List, který se odvolává na nejmenované zdroje z Konzervativní strany, napsal, že po odchodu Spojeného království chce dát křeslo ministerské předsedkyně k dispozici. V časovém harmonogramu počítá s tím, aby výběr nového lídra strany, který se premiérství ujme, skončil na výročním sjezdu konzervativců v říjnu.

Mayová chce také volbu svého nástupce ovlivnit, neboť si podle informací The Sun nepřeje, aby se premiérem stal někdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Ten patří k zastáncům důrazné odluky Británie od unijních struktur.

Nezájem o domácí politiku

Nejmenovaný představitel premiérčina kabinetu uvedl, že ministr mezinárodního obchodu Liam Fox je přesvědčen, že Mayová v létě odejde. „Liam je přesvědčený, že v létě půjde. Říká, že vše co mu sdělila tomu nasvědčuje,“ cituje britský deník svůj zdroj. 

Také ministr obchodu Greg Clark se podle The Sun domnívá, že Mayová chce v úřadu letos skončit. Mayová podle něj od prosincového pokusu o svržení vlády nejeví přílišný zájem o pobrexitovou domácí politiku na období následujících dvou let.

Jednání o dohodě

Ještě před případnou rezignací, která však stále zůstává v rovině spekulací, má však Mayová před sebou náročný úkol. Prosadit v britském parlamentu brexitovou dohodu s Evropskou unií, kterou v minulosti zákonodárci výraznou většinou odmítli.

Opoziční lídr Jeremy Corbyn v dopise Mayové zformuloval pět podmínek pro podporu vládního plánu odchodu Británie z EU. Hlavní je souhlas s „trvalou a všeobecnou“ celní unií i po brexitu. Dalšími jsou udržení těsného vztahu s jednotným trhem, udržení práv a ochranných opatření pro pracující, zapojení do některých unijních agentur a fondů a bezpečnostní spolupráce.

Premiérka sice žádný z pěti bodů přímo neodmítla, avšak ani na ně nepřistoupila. Ve své odpovědi uvedla, že chce, aby „obě strany“ diskutovaly o „alternativních uspořádáních“ v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Tato pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách brexitu má zabránit „tvrdé hranici“ s EU na hraniční linii mezi Irskou republikou a Severním Irskem.