Ještě včera ráno chybělo k většině nutné pro zvolení ve víc než sedmisetmístném europarlamentu několik desítek hlasů, které se ve svém předvolebním projevu snažila Leyenová najít. A opravdu, kde se dalo. S výjimkou extrémních nacionalistů a protievropských stran, jejichž podporu naopak veřejně odmítla.

Chvílemi to dokonce vypadalo, jako by politička německé Křesťansko demokratické unie (CDU) přestoupila k Zeleným, sociálním mokratům či liberálům, o jejichž přízeň bojovala. „Nás se skoro žádný ze slibů Leyenové netýkal, naše hlasy měla jisté,“ uvedl krátce před hlasováním europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) z lidovecké frakce, jejíž součástí je i Leyenové CDU.

Své odhodlání stát se šéfkou Bruselu podtrhla Leyenová i tím, že oznámila svoji rezignaci na post ministryně obrany. Bez ohledu na to, jak by včerejší hlasování v europarlamentu dopadlo.

Tvrdý boj proti klimatickým změnám

Ve své vizi, kterou přednesla včera dopoledne v europarlamentu, slíbila tvrdý boj proti klimatickým změnám. „Chci, aby se Evropa stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě do roku 2050. Dohromady musíme podniknout odvážné kroky. Naše současné plány na snížení emisí CO₂ o 40 procent do roku 2030 nestačí,“ prohlásila.

Slíbila také zavedení celoevropské minimální mzdy, prosazení právního státu v celé EU či většinové rozhodování o zahraniční politice. V závěru vyzvala k jednotě Unie, kterou přirovnala k manželství. „Láska možná není tak velká jako v první dny. Ale je hlubší. Protože víme, že se na sebe můžeme spolehnout v dobrých i špatných časech,“ uvedla.