Premiér Andrej Babiš si však umínil, že právě na českém předsednictví v roce 2022 ušetří a za české šéfování Unii chce dát jen 1,2 miliardy korun méně než polovinu toho, co ministerstvo zahraničí považuje za nezbytné výdaje. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu. „Původně v něm Babiš s výdaji na předsednictví nepočítal vůbec,“ upozornil před časem jeden český diplomat.

Nedostatek financí se projeví například v tom, že pro přípravu předsednictví nebude ministerstvo zahraničí moci přijmout dostatek nových pracovníků. „My jsme sledovali, o kolik posilovali své diplomatické zastoupení jiní. V případě Rakouska a Estonska se počet ze stovky zvedal přibližně na 250,“ uvedl pro Český rozhlas ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Méně diplomatů

Babišův úsporný plán ale nepočítá s ani ne šedesátkou nových míst v Bruselu. „Předsednictví pro mě není prostředek, jímž si ministerstva mohou zbytečně navyšovat své rozpočty tak, jak se o to pravidelně a soustavně pokoušejí,“ odmítl asi trojnásobné požadavky ministerstev pro ČRo Babiš. 

Už na konci května premiér prohlásil, že chce výdaje stáhnout na 50 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun). I podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu za ANO Pavla Teličky je to nesmyslně málo. „Jsem pro efektivně vynaložené prostředky na české předsednictví. S tím však nemá premiérova úvaha o 1,2 mld. nic společného,“ uvádí.