O uzavření dohody mezi vyjednavači EU a Británie o podmínkách brexitu jako první informovala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová, jež se odvolala na své zdroje.

Dohodu mezi oběma stranami následně potvrdil i úřad britské premiérky Theresy Mayové prostřednictvím krátkého prohlášení. "Vláda se sejde zítra odpoledne, aby zvážila návrh dohody, které vyjednávací týmy dosáhly v Bruselu, a rozhodla o dalších krocích. Ministři byli pozvání, aby se s dokumentem před zasedáním seznámili," stojí v něm mimo jiné. 

Podle BBC má dokument zhruba šest set stran a pouze několik z nich je věnováno doprovodné politické deklaraci. Vyjednavači dosáhli shody především ohledně hlavního sporného bodu, kterým je takzvaná pojistka pro řešení situace na irské hranici, upozornila irská televizní a rozhlasová stanice RTÉ.

Tato pojistka má údajně podobu dočasného zvláštního celního režimu, který by zahrnoval celé Spojené království, přičemž pro Severní Irsko by platila zvláštní opatření více svázaná s pravidly evropského jednotného trhu, než v případě zbytku Spojeného království. 

Osud brexitové dohody je tak nyní především v rukou britského kabinetu, který však v této otázce není jednotný, připomínají ostrovní média. Podle bulvárního deníku The Sun si proto Mayová na dnešní večer naplánovala schůzky s jednotlivými ministry. 

EU nechtěla dosažení shody komentovat

Mluvčí týmu unijních vyjednavačů přesto nechtěl technickou shodu nad textem dohody komentovat a odkázal na pravidelnou středeční tiskovou konferenci Evropské komise. 

Na středu je rovněž do Bruselu svoláno jednání velvyslanců 27 zemí EU, kteří se měli zabývat především přípravami na takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Británie z EU bez dohody. Podle diplomatických zdrojů se ovšem program této schůzky ještě může změnit.

 Řádný summit EU, který by byl nejzazším momentem pro potvrzení domluvené rozvodové smlouvy, už je svolaný na 13. a 14. prosince.