Zeman cestou od volební urny podotkl, že by novináře zajímalo, koho volil, což ale s ohledem na to, že volby jsou tajné, neřekne. Už dříve na sjezdu ČSSD ale Zeman prohlásil, že dá v evropských volbách hlas sociální demokracii.

"Evropské volby, ať se nám to líbí, nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou," řekl potom Zeman České televizi. Uvedl také, že pokud lidé k volbám nejdou, riskují, že jiní lidé k volbám jdou a "udělají jim peklo na zemi".

Zeman s manželkou Ivanou volil za značného zájmu novinářů tradičně v základní škole v Praze-Lužinách. Před samotným volebním aktem prohodil několik slov se členy volební komise.

Okamura doufá ve vyšší účast

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura doufá, že volby do Evropského parlamentu bude provázet vyšší účast než před pěti lety. Dnes to řekl to novinářům poté, co v Praze 8 odevzdal svůj hlas. Podle Okamury jde o klíčové volby pro budoucnost Česka.

Před pěti lety se hlasování zúčastnilo 18,2 procenta voličů. "Volební účast je samozřejmě ve hvězdách, všichni víme, že Česká republika měla druhou nejnižší účast v celé Evropské unii před pěti lety. Já doufám, že tentokrát si občané uvědomí, že jsou to klíčové volby pro budoucnost České republiky a že snad ta volební účast bude co nejvyšší," řekl Okamura.

Ve volbách jde podle něj o to, zda si Česko zachová svobodu a suverenitu, nebo se rozplyne v "multikulturním superstátu Evropské unie". "Evropský parlament je jediné místo, kde můžeme budoucnost České republiky ovlivnit a kam český občan může volit své zástupce," uvedl.

V evropských volbách jde podle něj o tři témata - svobodu a suverenitu Česka, migraci s islamizací a demokratizaci. "My prosazujeme, aby bylo možné i na evropské úrovni hlasovat v referendu o zásadních věcech," řekl Okamura.

SPD chce podle něj ukončit současný systém evropské integrace. "Chceme ukončit současnou Evropskou unii a vrátit se zpět před lisabonskou a maastrichtskou smlouvu, to znamená ke spolupráci svobodných a suverénních zemí bez diktátu Bruselu," dodal.

Zahradil čeká více křesel pro ODS

Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil očekává, že ODS letos zdvojnásobí počet svých europoslanců na čtyři. Bude to podle něj záležet na volební účasti. Zahradil to uvedl na dotaz ČTK poté, co dnes odvolil spolu s manželkou v pražských Dejvicích.

"Určitě to bude lepší než minule. My věříme že zdvojnásobíme počet našich europoslanců, tedy že ze dvou mandátů uděláme čtyři," řekl místopředseda ODS Zahradil. Věří, že voliče občanských demokratů od účasti ve volebních místnostech neodradí teplé a slunné počasí. "Věříme, že naši voliči jsou disciplinovaní a že oni k volbám přijdou," dodal.

Zahradil je členem Evropského parlamentu od prvních českých eurovoleb v roce 2004, kdy byl stejně jako nyní lídrem ODS. Letos je zároveň kandidátem europarlamentní frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) na předsedu Evropské komise.

Při minulých volbách před pěti lety ODS, kterou postihly události spojené s pádem vlády Petra Nečase, získala jen 7,67 procenta hlasů. Europoslancem za ODS tak z devíti obhajovaných křesel zůstal spolu se Zahradilem jen Evžen Tošenovský.