Téměř pětina mladých Čechů mezi 15 až 34 lety okusila v posledním roce marihuanu nebo výrobky z ní. Každý třetí dospělý obyvatel země v produktivním věku pak má aktivní zkušenost s užíváním omamných látek.

„Hlavní problémovou dogou je ovšem v Česku pervitin,“ konstatuje Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. V České republice je podle něj 47,8 tisíce problémových uživatelů. Z toho 34,7 tisíce z nich jako hlavní používá hlavně pervitin.

Drsná metropole

Drogy - InfografikaNejvíce problémových uživatelů ničivých látek je přitom v Praze a Ústeckém kraji. Znepokojivý je pak podle Mravčíka meziroční nárůst uživatelů heroinu.

Novým problémem Česka je také nadužívání léků. Počet lidí, kteří přehnaně berou sedativa a hypnotika, se blíží desetině populace. „Jde především o benzodiazepiny a takzvaná Z-hypnotika, například zolpidem,“ říká národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Evropské rekordy

Drogy ovšem netrápí pouze Česko, ale celou Evropskou unii. „Alespoň jednou v životě je vyzkoušelo 96 milionů dospělých,“ říká Lucas Wiessing z Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Podle Evropské zprávy o drogách, kterou včera v Praze představil, se v EU v poslední době rozmáhá užívání kokainu. Nejnovější data totiž ukazují rekordní množství této drogy, kterou policie zabavila. 

„Přestože je jeho maloobchodní cena stabilní, jeho čistota dosáhla nejvyšší úrovně za posledních deset let,“ uvedli autoři zprávy. Kokain je podle ní také nejběžněji užívanou stimulační drogou v Evropě. Zvýšilo se i množství zabaveného heroinu, v marihuaně pak narůstá množství THC.