Kdyby odvezli onen pravý ruský kaviár do Paříže a pak šli nakupovat, nejspíš by kalhotami naplnili celou dodávku. Jenomže oni ani netušili, jakou cenu má potrava v jejich ústech.

Stejně jako nechápe afghánský rolník, že zatímco on dostane za opium z makových polí pár tisíc dolarů, překupník desítky tisíc, tak boss podsvětí v New Yorku si za prodej jejich zboží pořídí jachtu a byt na Manhattanu.

V Kábulu koupíte gram heroinu za dolar a půl, pivo stojí tři až čtyři. Víc než absurdní svět. Jenomže tohle jsou jen nejviditelnější a nejsrozumitelnější svědectví o absurditě „ceny věcí“ v naší době. Stačí zajít do obchodu někde ve větším městě, zatajit dech a trpělivě pozorovat. Nenapadlo vás nikdy, že některé ceny jsou absurdně nízké a jiné podivně vysoké? Naposledy jsem si to uvědomil v sekci DVD, kde jsem našel levnější vydání filmu Romana Polanského Pianista.

Film, co byl oceněný Oscary, sklidil uznání, spousta z nás si během sledování uvědomila, jak děsivé příběhy psala druhá světová válka, vězel v regále s cenovkou 49 korun. Rozuměl jsem faktu, že film byl přívažkem psaného periodika, přesto jsem nechápal, jak může stát fi lm méně než dvě plechovky plzeňského piva. Ještě podivnější bylo jiné srovnání.

O pár metrů dál byly zábavné filmy, druhořadé braky nebo akční bijáky. Nejlevnější byly za dvě stovky. Nechápal jsem, co mě na ceně za Pianistu rozčiluje. Vždyť bych mohl být nakonec rád za film, který je sice pouze zasunutý v papíru, a tak je jakýmsi „hamburgerem“ v prodeji umění, ale je dostupný komukoliv. Není nakonec mnohem lepší pro dobré umění, když je levné a může se na něj podívat kdokoliv? Není přehnaná cena za umění odrazující?

Stejně odrazující je ale prodávat Oscary ověnčené filmy jako přílohu novin, dělat z nich vějičku a dát jim levný papundeklový formát. A proto jsem udělal absurdní věc: vypravil jsem se do specializovaného obchodu na DVD fi lmy a koupil si Pianistu v pěkném obalu s bonusy a vším, co k tomu patří. Protože díla o vážných věcech nemohou ležet v regálech s rohlíky. Je v tom snobství a nabubřelost, ale nemohl jsem si pomoct. Pokud totiž určité věci nemají citelnou cenu, člověk si jich tolik neváží.