„Moje sekretářka mi teď s pláčem sdělila, že jí je manžel nevěrný. Prý jí řekl, že jí nebyl nijak moc nevěrný, jen trochu. A ona se tváří, že se nic nestalo a snaží se udržet vše, jak bylo. Pak jsem oslovila kolegy, aby mi řekli, co si o nevěře myslí a všichni se smáli, že to je tady normální a brzy se nebudu ničemu divit. Prý, když úspěšný Čech nemá milenku, tak nemá u svých kamarádů, podřízených nebo konkurentů respekt.

Natolik mě to rozčílilo, že jsem neměla slov,“ popisovala se šokem v hlase. Podle Britney se nevěra nedostatečně ve společnosti odsuzuje a snižuje tak respekt mužů vůči ženám. „Nikde jsem neslyšela, že nevěra žen by se brala stejně tak v pohodě jako ta u mužů. Žijete tady snad v pravěku, že se poměřujete takovými primitivními atributy?“ ptala se.

Jsou Češi tak divný národ nebo jen oči jedné Američanky nedokážou vidět věci v pravém světle? Manželská nebo jen partnerská nevěra se dotýká kteréhokoliv národa na světě a má různé následky. Je hloupé si myslet, že Němci, Maďaři nebo Poláci jsou zcela jiní. Poláci mají určitě blíž ke křesťanským hodnotám věrnosti, ale to neznamená, že by tam nebyla nevěra.

Nevěra má totiž spousty podob a najdete ji jak v „bezbožných“ zemích, tak klerikálních státech s důrazem na morálku. Když jsem si ale na Britney vzpomněl o den později a přemýšlel nad jejím pohoršením, pochopil jsem, v čem jsme jiní. V Česku se lidé o nevěře baví jakoby nic. Není morálně odsouzeníhodné téma, jen nevěra je odsouzeníhodná.

Muži se před sebou rádi chlubí vedlejšími „úlovky“ a ženy rády dávají k dobru řeči o sexu s cizími muži. Sex ve městě možná mohl šokovat Američany, ale v Česku takhle mluvíme a žijeme dekády. Když si sednete mezi italské nebo španělské bonvivány a milovníky žen, málokdy slyšíte tolik lascivních hovorů o nevěře, většina oněch mužů, kteří se k ní běžně uchylují, se snaží na veřejnosti udržet si tvář člověka, který zná společenské hodnoty, ví, co je dobré a co špatné.

Chlubit se nevěrou se bere jako faux pas, nepřístojná věc, která je možná běžná mezi rockovými hvězdami, ale ne u obyčejných lidí. Česko je jiné, cizince musí šokovat otevřeností v otázkách nevěry. Zvlášť Američanky.

MILAN FRIDRICH