Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Febiofest, největší pražský filmový festival, se blíží!

Praha - Mezinárodní filmový festival Febiofest uvede v Cinestaru na Andělu od 24. 3 do 1. 4. filmy ze všech konců světa. Nové hity včetně filmů Sofie Coppoly nebo Bena Afflecka uvede sekce Made in USA, aktuální festivalovou mapu získáte díky Světovému panoramatu a Asijské panorama např. potěší ctitele Zhanga Yimoua, Hong Sang-sooa a dalších. V Kině osobností budou svoje filmy uvádět Ed Lachman, Fridrik Thór Fridriksson, Olivier Assayas, Milan Lasica a řada dalších hostů. Soutěžní sekce Nová Evropa bude pro drobnohledem Hlavní poroty, sestavené z 33 vybraných diváků-zájemců.

22.3.2011
SDÍLEJ:

Febiofest, ilustrační fotoFoto: Febiofest

Světové panorama

Sekce Světové panorama se tradičně promítá v největších sálech smíchovského Cinestaru. Letos bude k vidění nový film Otara Iosselianiho, držitele Kristiána za přínos světové kinematografii z r. 2007, Chantrapas, Catherine Breillat bude reprezentována pohádkově laděnou novinkou La belle endormie, Alex de Iglesia s groteskní vizí Španělska 70. let 20. století Balada triste de trompeta.

„V sekci se většinou setkávají známá jména světového filmu. Rád bych ještě zmínil Rajka Grliče, Carla Mazzacuratiho nebo Raula Ruize,“ říká Štefan Uhrík.

„Zároveň se ale snažíme přiblížit českému divákovi i nové tváře, jejichž filmy přinášejí silné příběhy, stravitelné i pro širší publikum. Nejlepším příkladem je prvotina africké filmařky Hawy Essuman s názvem Soul Boy. Brilantně natočený snímek je výsledkem workshopu vedeného známým německým režisérem Tomem Tykwerem.“

V programu sekce Made In USA se sejdou otec Francis Ford Coppola a dcera Sofia Coppola, kteří budou oba zastoupeni svými novinkami Odnikud někam a Tetro.

V případě snímku Někde jde o jednu z mnoha návazností, snímek Sofie Coppoly Marie Antoinetta zakončoval ročník 2007. Novinka Odnikud někam, oceněná nejvyšší cenou v Benátkách, je příběh hollywoodského herce, který prožívá život plný excesů a ztrácí kontakt s okolním světem do doby, než mu do života vpadne jeho jedenáctiletá dcera.

Ben Affleck sám hraje ve svém novém režijním počinu Město, kde ztvárnil nelítostného bostonského zloděje.

Epická akční fantasy Sucker Punch, jíž natočil Zack Snyder (Úsvit mrtvých, 300: Bitva u Thermopyl) atakuje hranice reality a představ mladé hrdinky.

Švédská retrospektiva

Velká švédská retrospektiva představí současnou podobu této severské kinematografie. Desítku nových filmů dále doplní klasické tituly Bergmana, Sjöberga a Sjömana.

Naváže na pozornost, kterou dramaturgie v minulých letech věnovala např. Dánsku, Norsku a Estonsku nebo v samostatných retrospektivách např. Royi Andersonovi.

Sekce obsáhne filmy Jana Troela (byl již hostem Febiofestu), Věčné okamžiky (z předválečného Švédska), Hannesa Holma nebo Tarika Saleha.


Desítku nových filmů doplní klasické švédské tituly jako Než se rozední Ingmara Bergmana, Slečna Julie Alfa Sjöberga (s Bergmanovým scénářem) a ve své době notně kontroverzní diptych Vilgota Sjömana Jsem zvědavá žlutě + Jsem zvědavá modře.

„Unikátní na kolekci dnes již klasických děl z vrcholného období švédského filmu je skutečnost, že budou všechny promítány v digitalizované podobě,“ říká Štefan Uhrík. Díky špičkové promítací technice, kterou jsou některé sály multiplexu Cinestar vybaveny, mají diváci možnost vidět je v kvalitě, kterou často archivní kopie nedosahují.“

Fridriksson a Lachman: první ohlášení významní hosté

Na festival přijedou nejslavnější islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson a Edward Lachman, zásadní tvůrce obrazové podoby současné (nezávislé) americké kinematografie.

Nejslavnější islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson (nar. 1953), autor Sokolů, Ďáblova ostrova a Dětí přírody, se vrací do Česka, aby uvedl svůj nový snímek Mama Gogo, jenž míří do naší distribuce díky CinemArtu.

Mama Gogo je tragikomedie a vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců. Zároveň si povšimne zvláštního chování své matky: šaramantní osmdesátiletá Gogo začíná zapomínat… Fridrikssonova velká filmová pocta matce je odvážně upřímným autoportrétem a zároveň ostrou satirou filmového průmyslu a islandské společnosti.

„Fridriksson se ve svém snímku originálním způsobem vrací do období, kdy natočil svou světově úspěšnou hranou prvotinu Děti přírody,“ říká Hana Cielová. „Proto jsme se rozhodli uvést i filmy, které s příběhem Mamy Gogo úzce souvisí, a to nejen Děti přírody, ale například i Movie Days, které jsou vzpomínáním na první seznámení islandského režiséra s magií pohyblivých obrázků.“

Edward Lachman (nar. 1948) je americký kameraman, který přivedl na plátno např. režijní vize Todda Haynese (Daleko do nebe), Todda Solondze (Život za časů války) Sofie Coppoly (Smrt panen), Roberta Altmana (Zítra nehrajeme), Stevena Soderbergha (Erin Brokovich), Ulricha Seidla (Import, Export) i snímek Ken Park, který režíroval společně s Larry Clarkem.
Narodil se v roce 1948 a žije v USA. Jeho nejnovějším zářezem v českých kinech je snímek Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana Kvílení.

Edward Lachman dokázal přesvědčivě evokovat technicolorovou éru ve vztahovém retro dramatu, stejně jako absolutní mizérii východní i západní části Evropy v neveselé road movie, snímal i hvězdy střídající se v roli mnohovrstevnatého Boba Dylana a výraznou měrou přispěl k obrazové podobě současné americké kinematografie.

Setkání s těmito tvůrci bude možné tradičně v sále č. 1 – Kině osobností.

Milan Lasica Hostem slovenského dne

Slovenský herec (ale také dramatik, spisovatel , režisér a moderátor) Milan Lasica uvede na MFF Praha – Febiofest svou poctu, složenou z filmů Věry Chytilové, Juraje Herze, Dušana Rapoše a Oldřicha Lipského.

Tradičním slovenským dnem festivalu bude letos úterý 29. 3. V jeho rámci absolvuje Milan Lasica tiskovou konferenci a následně bude uvádět své filmy v Kině osobností, tj, kinosále č. 1 v Cinestaru na Andělu.


Milan Lasica (nar. 1940) vystudoval dramaturgii na VŠMÚ v Bratislavě, spolupracoval na divadle např. s Magdou Vášáryovou a Júliem Satinským, s Jiřím Menzelem spolupracoval jako herec i si zahrál v jeho filmech.

Více než 45 let jeho herecké filmografie obsahuje herecké výkony od Dona Juana přes celníka ve Třech veteránech až po dr. Vlacha v Saturninovi. Šíři jeho hereckých kreací reprezentují tyto tituly uváděné na Febiofestu 2011: Sladké hry minulého léta (Juraj Herz, 1969), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (Oldřich Lipský, 1982), Utekajme, už ide (Dušan Rapoš, 1987) a Pasti, pasti, pastičky (Věra Chytilová, 1998).

Kromě něj budou své filmy v rámci kina osobností uvádět také Fridrik Thór Fridriksson, Edward Lachman a další světoví tvůrci.

Promítá se i na letišti

Off-cinema projekce letos zakotví v prostoru Letiště Praha – Terminál 2. Diváci a cestující uvidí (zdarma) filmy o letcích a letectví.

Promítat se budou filmy novějšího data jako Tmavomodrý svět a Příběhy obyčejného šílenství, ale také legendární a kdysi zakázaný snímek Nebeští jezdci Jindřicha Poláka z roku 1968, dále i kuriozity z dějin české kinematografie: silně stalinistický Únos od dvojice Kádár a Klos a „normalizační československý Top Gun“ Pod nohama nebe z r. 1983 od Milana Růžičky, s Luďkem Munzarem, Ondřejem Pavelkou a Markétou Fišerovou o výuce pilotů stíhaček.

„Přehlídka klade důraz na různorodost přístupů, doby vzniku filmů i žánrové pozadí jednotlivých titulů,“ říká dramaturg sekce Jan Foll.

Dobře to dokládají i zahraniční tituly: Letuška první třídy je romantická komedie s Gwyneth Paltrow, typickým leteckým thrillerem je Boeing 747 v ohrožení, Scorseseho Letec spojuje aviatiku s odkazy na zlatou hollywoodskou éru filmu, v dobovém dramatu z 1. světové války Stíhači na start ztvárnil hlavní roli Malcolm McDowell a akční podívanou zastupuje (režijně i herecky) Clint Eastwood ve filmu Ohnivá liška.

Promítat se bude v otevřeném prostoru Terminálu 2 (večerní představení) a nově vzniklém letištním kině (odpolední představení), které zahájí svůj provoz právě při příležitosti letošního MFF Praha – Febiofest.

Filmy jsou zdarma, vstupenky na ně se nevydávají…

Febiofest Music Festival 2011 už zveřejnil line-up


Nedílnou součástí posledních ročníků Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest je i hudební festival, který návštěvníkům každý večer přinese 3 koncerty na hlavní scéně vklubu Febiofestu a 2 koncerty na malé scéně vpizzerii Mediterrane. Některé večery pak budou pokračovat s DJ’s.


Ze světa world music dorazí Čankišou se svižnouhudbou mystifikačního jednonohého lidu Čanki, Basta Fidel, kteří svou hudbu označují za ska-šansonovo-balkánský nářez, dále rytmičtí Tam Tam Orchestra kapelníka Miloše Vacíka, specializovaného na afro-brazilskou a kubánskou muziku, nebo obnovená legendární kapela Roberta Nebřenského a spol. Vltava a další desítky skvělých formací.

Návštěvníci si budou moci vklidu zasednout v relaxační zóně nebo si užít interaktivní zábavy ve wi-fi koutku. Najdou zde stánky s etno pochutinami, zapékanými bagetami, polévkou… Mezi nápoji bude k výběru pivní bar, koktejlbar, nealkobar, čajovna a kavárna. V rámci festivalu budou používány fair trade produkty a potraviny, stejně jako produkty českých zemědělců.

Musicfest chce být ekologický, proto spolupracuje se společností Bioplaneta. Většina nápojového a jídelního servisu bude kompostovatelná a zbytek odpadu se bude okamžitě třídit.

Program startuje každý den v 18:00 a poběží do ranních hodin. Febiofest Music Festival jetradičně zdarma.

Kompletní program koncertů MFF Praha – Febiofest 2011 najdete zde: http://www.febiofest.cz/cs/musicfest


Výstava

Hlavním doprovodným programem Febiofestu je hudební festival, ale ani letos organizátoři nezapomínají na výstavu na venkovní piazzettě před kinem Cinestar. Letos vystavuje Leopold Habermann, umělecký kovář a restaurátor kovu, který na piazzettu umístí své velkoformátové objekty. Studoval v Praze, Berlíně a Benátkách, vystavoval např. v Londýně, italském Veroli, na českých hradech, v rakouském Burgenlandu nebo v New Yorku.

(zdroj: Febiofest)

22.3.2011
SDÍLEJ:
V Hamburku vykopali obří svastiku.
1 3

V Hamburku vykopali obří svastiku. Byla ukryta pod trávníkem

Jiří Menzel.
8

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Kandidáti odsoudili útok na děti z Teplic. Být táta, nařežu vám, řekl Topolánek

/VIDEO/ Jasný vzkaz vyslali uchazeči o Hrad těm, kdo se ohavně strefovali do prvňáčků ZŠ Plynárenská v Teplicích. „Kdybych byl táta, tak vám nařežu,“ řekl v debatě Deníku Mirek Topolánek.

Respektovali byste premiéra? Studenti se ptali adeptů o prezidentský post

/VIDEO/ Zvídavé a inteligentní. Takové otázky položila budoucí elita národa, studenti Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem, prezidentským kandidátům, když debatní vlak Deníku zastavil v pondělí na ústeckém hlavním nádraží. Co mladé Ústečany zajímalo? Přepis odpovědí adeptů na hlavu státu na nejlepší otázky přinášime zde.

Zásadní reformu vzdělávání brzdí i rodiče, shodli se odborníci

Zásadní reformu vzdělávacího systému brzdí kromě nedostatku peněz ve školství i postoj rodičů, kteří od škol očekávají klasické metody výuky. Shodli se na tom školští odborníci v diskuzi na dnešní konferenci Perpetuum. Lidé si podle nich neuvědomují, že tématika školství souvisí s budoucí prosperitou země a ovlivní kvalitu života jejich dětí. 

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Herec Sacha Baron Cohen, představitel hlavní role ve filmu Borat, se nabídl zaplatit pokutu za české turisty, které minulý týden v Kazachstánu zadržela místní policie. Vadilo jí, že se na náměstí v Astaně chtěli vyfotit v boratovských plavkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT