„Stejně jako v loňském roce je připraven festivalový program na čtyři dny v Horšovském Týně. Oproti prvnímu ročníku jsme však zvolili místo září jako dobu konání listopad. O to víc využijeme Erbovní sál a vůbec prostory horšovskotýnského hradu a zámku,“ upřesňuje ředitel Šašek. Dodává, že Juniorfest navazuje na tradice Filmáku v Plzni a Dobřanech a že jej připravuje nikoli profesionální tým.

Žádný honorář, je to náš koníček

„Je to náš koníček, tedy nikdo nedostáváme žádný honorář, a proto rozpočet festivalu je zřejmě nejnižší ze všech podobných přehlídek v celé republice. Letos činí 800 tisíc korun,“ připomíná další výjimečnost Juniorfestu.

Pořádá jej stejnojmenné občanské sdružení za výrazné podpory Národního památkového ústavu, Města Horšovský Týn a Plzeňského kraje, který přispěl částkou 200 tisíc korun. Vstupné do kina je pouhá desetikoruna, na doprovodné akce je dobrovolné a připadne horšovskotýnskému hradu a zámku.

Slavnostní zahájení bude v neděli - Krkonošskými pohádkami

Celý program slavnostně zahájí 8. listopadu od 15 hodin připomínka Krkonošských pohádek za účasti herců Hany Maciuchové, Františka Peterky, Jaroslava Satoranského, Davida Prachaře i režisérky Věry Jordánové.

Večer se v kině o oficiální úvod postará – nepočítáme–li multiplexy – předpremiéra nového českého filmu režiséra Karla Janáka Ať žijí rytíři! „Listopad vidím pro festival jako obrovské plus. Můžeme se mu lépe věnovat než v září, kdy je ještě v plném proudu návštěvnická sezona. A Erbovní sál je reprezentativním prostorem, který nemá obdobu široko daleko,“ doplňuje Jan Rosendorfský, kastelán Státního hradu a zámku v Horšovském Týně.

Z šatníku filmových princezen

Dominantou následujícího dne – 9. listopadu – bude vernisáž výstavy kostýmů Z šatníku filmových princezen, kterou uvede světově proslulý režisér Václav Vorlíček. Právě on převzal jako první v minulém roce cenu festivalu pro osobnost, jež se zasloužila o film pro děti a mládež.

Letos ji získá 11. listopadu Zdeněk Troška, ale o den dříve také Pierre Brice, nepřekonatelný filmový Vinnetou. Díky loňské rekonstrukci věžních hodin má cena už také své jméno – Zlatá rafička.

Vinnetou se podepíše každému

Francouzský herec plánuje, že bude v zámku, kde se natáčela i česká filmová pohádka Nesmrtelná teta, besedovat s diváky a že se rád všem svým příznivcům i podepíše. „Kdo už nenajde místo v Erbovním sále, bude moci sledovat besedu díky velkoplošné projekci na nádvoří, ale poté by měl mít každý alespoň na okamžik možnost setkat se s Pierrem Bricem osobně,“ říká Michal Šašek, který má nejbližší spolupracovníky v dramaturgyni Heleně Ježkové, jež stála už u založení Filmáku v Plzni, a v ředitelce Juditě Soukupové, které se právě narodil prvorozený syn, takže ji letošní Juniorfest musí oželet.

Na závěr pak 2bobule

Závěr obstará 11. listopadu film 2Bobule za účasti herců Terezy Voříškové či Lukáše Langmajera. „Upozornil bych i na kvalitní filmy z celé Evropy, které nebyly uvedeny na festivalu v Karlových Varech ani ve Zlíně a přitom sbírají světová ocenění – na finský snímek Bouřlivák či na norské Zrcadlení,“ dodává ještě programový ředitel.

Horšovský Týn stojí sám o sobě za návštěvu a s festivalem dvojnásob. Mezi hosty budou také další známí herci: Andrea Černá, slavná představitelka Popelky z televize Eva Hrušková, Linda Rybová, Martin Písařík či Jan Přeučil.